Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 13.02.2017

Jakich reform potrzebuje polskie sądownictwo?

Zmiany w wymiarze sprawiedliwości to jedno z głównych haseł jakimi posługiwało się PiS przed wyborami. Temat nie zniknął. Jak przekonywał 10 lutego w "Sygnałach dnia" Jarosław Kaczyński, system sądownictwa panujący w Polsce to "wielka zgnilizna", którą trzeba w końcu "zacząć leczyć". O najważniejszych punktach reform tej dziedziny życia publicznego mówił w Polskim Radiu 24 były sędzia Adam Tomczyński z Wyższej Europejskiej Szkoły Prawa i Administracji.
Posłuchaj
  • 13.02.17 Adam Tomczyński: Sędziowie nie mogą rządzić się wyłącznie sami. Musi być element zewnętrzny, który będzie ich kontrolował.

Jak podkreślił gość audycji, propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości wbrew wielu opiniom są zgodne z konstytucją. - Wielu z sędziów, którzy są za zmianami, mocno cenią swoją apolityczność i nie zabierają w tej kwestii głosu. Tworzy się przez to mityczny obraz, jakby było to bezprawne – zauważył Adam Tomczyński.

Obecnie w skład Krajowej Rady Sądownictwa wchodzi 15 członków. Wybierani są przez środowisko sędziowskie. Zmiany miałyby spowodować, że swoich kandydatów miałby zgłaszać Sejm i Senat. - Zgodnie z art. 187 muszą to być sędziowie, ale konstytucja nie wskazuje, przez kogo mają być wybrani. Środowisko sędziowskie nie powinno być wyłącznie samorządowe, powinien być jakiś element zewnętrzny – dodał ekspert.

- Te zapisy to kalka z konstytucji Hiszpanii. Sędziów wybiera tam Sejm i Senat, większością 3/5. Nikomu w Hiszpanii nie przyjdzie do  głowy, że to sprzeczne z prawem – poinformował Adam Tomczyński.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 13.02.17

Godzina emisji: 15.15