Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 19.07.2017

Sejm o zmianach w Sądzie Najwyższym. "Opozycja poległa"

Sejm skierował projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości, do komisji sprawiedliwości i praw człowieka. W Polskim Radiu 24 spór między partią rządzącą a opozycją, dotyczący reformy, komentowali: Piotr Nisztor z Gazety Polskiej Codziennie, Karol Gac z Do Rzeczy, Tomasz Pietryga z Rzeczpospolitej, Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego, prof. Piotr Wawrzyk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego i Zbigniew Lazar, ekspert ds. wizerunku.
Posłuchaj
  • 19.07.17 Sejm o zmianach w Sądzie Najwyższym. Komentarz Piotra Nisztora
  • 19.07.2017 Reforma sądownictwa. Komentarz Karola Gaca ("Do Rzeczy")
  • 19.07.17 Sejm o zmianach w Sądzie Najwyższym. Komentarz Zbigniewa Lazara
  • 19.07.17 Sejm o zmianach w Sądzie Najwyższym. Komentarz prof. Wawrzyka
  • 19.07.2017 Reforma sądownictwa. Komentarz Tomasz Pietrygi (Rzeczpospolita)
  • 19.07.17 Sejm o zmianach w Sądzie Najwyższym. Komentarz Piotra Trudnowskiego
Czytaj także

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że zmiany w systemie sądownictwa, m.in. w Sądzie Najwyższym, są potrzebne. Politycy tej partii wskazują również na to, że o potrzebie reformy wymiaru sprawiedliwości mówili już w czasie kampanii wyborczej, a teraz realizują swój program. Zdaniem opozycji propozycje PiS-u uderzają m.in. w zasadę trójpodziału władzy.

Jak komentował w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor, wymiar sprawiedliwości rzeczywiście potrzebuje zmian. – Spójrzmy na bulwersujące decyzje, jakie przez lata zapadały w Polsce, np. krótkie wyroki dla przestępców z mafii pruszkowskiej. Gdybyśmy zrobili listę błędów, kontrowersyjnych decyzji sędziów, okazałoby się, że było tego bardzo dużo – oceniał publicysta, zauważając jednocześnie, że w obecnym sporze „opozycja poległa”. – Poza protestami nie ma żadnego merytorycznego projektu. Mocny rząd potrzebuje silnej opozycji. Tymczasem, mamy mocną władzę, ale po drugiej stronie są „chłopcy w krótkich spodenkach” – mówił dziennikarz.

Piotr Nisztor na naszej antenie odniósł się również do propozycji prezydenta Andrzeja Dudy, który chce, by członków Krajowej Rady Sądownictwa Sejm wybierał większością 3/5 głosów. Prezydent dodał, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym w jej obecnym kształcie, jeśli Sejm nie uchwali jego projektu ustawy ws. KRS. – Myślę, że Andrzej Duda ma dzisiaj pierwszą poważną szansę udowodnienia, że nie jest malowanym prezydentem – komentował gość PR24.

– To mistrzowskie posunięcie prezydenta, z perspektywy politycznej i wizerunkowej – oceniał prof. Piotr Wawrzyk. – Z jednej strony występuje on w sporze jako arbiter, czego domagały się obie strony sporu, szczególnie opozycja. Z drugiej, nowelizacja zaproponowana przez Andrzeja Duda nie narusza celów reformy, założonych przez PiS, a opozycja nie bardzo ma wyjście, musi poprzeć rozwiązania przedstawione przez prezydenta – mówił politolog. 

Prezydenckie propozycje zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa wejdą w życie – napisał we wtorek wieczorem na Twitterze szef gabinetu prezydenta. Krzysztof Szczerski zamieścił wpis po spotkaniu Andrzeja Dudy z marszałkami Sejmu – Markiem Kuchcińskim i Senatu – Stanisławem Karczewskim.

Zdaniem Tomasza Pietrygi, przegłosowanie zmian, razem z poprawkami prezydenta, będzie korzystniejsze niż uchwalenie prawa w pierwotnej wersji. – W Sądzie Najwyższym nie wydarzyło się nic, co uzasadniałoby tak radykalne zmiany, jak proponuje partia rządząca. Nie mamy wielkich afer, nie ma też zbytniej przewlekłości w postępowaniach. A takie sprawy mogą decydować o „twardym resecie” – oceniał publicysta. 

Więcej w rozmowach z gośćmi PR24. 

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24

____________________ 

Data emisji: 19.07.17