Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Dominik Panek 31.10.2017

Kamienica przy Nabielaka 9 pod lupą komisji weryfikacyjnej

We wtorek przed komisją weryfikacyjną ds reprywatyzacji w Warszawie zeznawał jako świadek Mirosław Kochalski (obecnie wiceprezes PKN Orlen), który w styczniu 2006 r., jako sekretarz m.st. Warszawy wydał decyzję zwrotową ws. nieruchomości przy ul. Nabielaka 9. Decyzja zwrotowa, dotyczącą kamienicy z lokatorami, wydana została wobec spadkobierców dawnych właścicieli i znanego "kupca roszczeń" Marka M. W kamienicy mieszkała działaczka ruchu lokatorskiego Jolanta Brzeska, która zginęła w 2011 r. w niewyjaśnionych okolicznościach. Transmisja posiedzenia Komisji w Polskim Radiu 24.
Posłuchaj
  • 31.10.2017 Posiedzenie Komisji Weryfikacyjnej ws. Niebielaka 9 [cz.1 10:10 - 11:58]
  • 31.10.2017 Posiedzenie Komisji Weryfikacyjnej ws. Niebielaka 9 [cz.2 12:36 - 12:58]
  • 31.10.2017 Przesłuchanie Magdaleny Brzeskiej przed Komisją Weryfikacyjną
  • 31.10.2017 Komisja Weryfikacyjna bada zwrot kamienicy przy Nabielaka 9 . Relacja Michała Walczyka (godz. 12:06)
  • 31.10.2017 Komisja Weryfikacyjna bada zwrot kamienicy przy Nabielaka 9 . Relacja Michała Walczyka (godz. 10:06)
  • 31.10.2017 Komisja Weryfikacyjna bada zwrot kamienicy przy Nabielaka 9 . Relacja Michała Walczyka (godz. 13:06)
Czytaj także

Słuchaj transmisji w Polskim Radiu 24

Podczas przesłuchania szef komisji Patryk Jaki przedstawił oświadczenie b. szefowej biura prezydenta Warszawy i jednej z najbliższych współpracowników Lecha Kaczyńskiego Elżbiety Jakubiak. 

Z oświadczenia wynika, że Lech Kaczyński zorganizował spotkanie, w którym brał udział Michał Borowski (b. naczelny architekta m.st. Warszawy - PAP), Elżbieta Jakubiak, Robert Draba (b. wiceprezydent Warszawy - PAP) i Mirosław Kochalski. Jaki powołując się na oświadczenie Jakubiak, powiedział, że na tym spotkaniu Lech Kaczyński miał wydać polecenie zakazujące wydawania budynków z mieszkańcami, a "kupca roszczeń" Marka M. "wyrzucać ze wszystkich biur ratusza".

Kochalski oświadczył, że "nie przypomina sobie żadnego spotkania w tym zakresie". - Nie przypuszczam, aby wydano polecenie co do jakiejkolwiek osoby, której nie wolno oddawać (nieruchomości) czy która jest osobą, która jest niewiarygodna i w postępowaniach administracyjnych trzeba uważać - mówił.

Dodał, że był to okres bardzo intensywny, obfitujący w spotkania. Przyznał, że nie wyklucza, że takie spotkanie miało miejsca.

- To była sytuacja taka, że w listopadzie (2005 roku - PAP) otrzymałem dość szerokie pełnomocnictwa od pana prezydenta m.st. Warszawy do zastępowania go w wielu sprawach. To czy były spotkania i jakie nazwiska, ja sobie takiego spotkania nie przypominam, ale jeżeli pani dyrektor Jakubiak uważa, że takie spotkanie miało miejsce - przyjmuję to do wiadomości - powiedział Kochalski.

Kochalski powiedział też, że ma w telefonie sms-a od Elżbiety Jakubiak, który ma poświadczyć o jej "negatywnym stosunku" do niego i może przedstawić go jako dowód w sprawie. Poprosił też uczestników przywoływanego spotkania o oświadczenia, które miałyby udokumentować spotkanie i cytowane przez szefa komisji słowa, które miały tam paść. 

- Jestem absolutnie przekonany, że bym tego nie zlekceważył ponieważ sugestie, co do sposobu zarządzania miastem i wiele obszarów, które zostały na mnie skierowane przez śp. Lecha Kaczyńskiego, traktowałem z najwyższą powagą - powiedział Kochalski.

Jaki zapowiedział, że komisja zwróci się do uczestników spotkania o oświadczenia.

Kochalski zapytany przez członka komisji Roberta Kropiwnickiego (PO) o znajomość z b. wiceministrem MSWiA Arkadiuszem Czartoryskim odpowiedział, że go zna. Dopytywany, czy rozmawiali w tamtym czasie odpowiedział, że nie przypomina sobie w tamtym czasie żadnej rozmowy dotyczącej spraw miasta. 

Komisja od początku czerwca br. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Uchyliła już decyzje wydane z upoważnienia prezydent Warszawy: o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej; o przyznaniu mec. Grzegorzowi M., Marzenie K. i Januszowi P. praw do Chmielnej 70; o przyznaniu Maciejowi M. praw do Siennej 29 oraz o przyznaniu spadkobiercom dawnych właścicieli praw do Poznańskiej 14 i Marszałkowskiej 43. Żadnej z tych decyzji nie badał jeszcze sąd administracyjny.

W początkach października Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wnioski Gronkiewicz-Waltz w sprawie sporu kompetencyjnego co do reprywatyzacji między prezydentem stolicy i komisją. NSA uznał, że sprawy tej nie można w myśl prawa kwalifikować jako takiego sporu, a kompetencje obu organów są w istocie zbliżone, choć nie tożsame.

Wartość stołecznych nieruchomości wyłudzonych w ramach przestępczej reprywatyzacji sięga miliarda zł - mówił niedawno minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro. W prokuraturach podległych Prokuraturze Regionalnej w Warszawie trwa obecnie 81 śledztw ws. stołecznej reprywatyzacji, a w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu i jej podległych - 35

Polskie Radio 24, PAP