Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 22.02.2018

Sztuczny problem czy wojna informacyjna? Kontrowersje wokół spotu Fundacji Rudermanów

Przebywający w Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz ocenił, że nagranie amerykańskiej Fundacji Rudermanów, to "niedobre działania, bo nie sprzyjają znalezieniu porozumienia i pokazują jakie emocje budzi ta kwestia". Dodał, że do kampanii fundacji nie przywiązywałby większej wagi. O filmie amerykańskiej fundacji i relacjach polsko-izraelskich mówili w Polskim Radiu 24 amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego, dr Krzysztof Kawęcki z Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie i dr Andrzej Anusz.
Posłuchaj
  • 22.02.2018 Artur Wróblewski o sporze polsko-izraelskim
  • 22.02.2018 Krzysztof Kawęcki o sporze polsko-izraelskim
Czytaj także

Film żydowskiej Fundacji Rodziny Rudermanów zniknął z serwisu Youtube. Wywołał około 30 tysięcy negatywnych reakcji internautów, którzy w komentarzach pod nim wielokrotnie deklarowali zgłoszenie go do administracji serwisu jako obrażającego polskie uczucia narodowe i pomawiającego Polskę jako kraj. Film potępił nie tylko polski rząd, ale również ambasada Izraela w Polsce oraz gminy wyznaniowe żydowskie.

Według Artura Wróblewskiego to sztuczny problem. – Fundacja Rudermanów chciała się wypromować przez sensację. Ta fundacja głównie promuje sprawy związane z niepełnosprawnościami. Być może chodziło pozyskanie możnych sponsorów. Uważam, że nie wpłynie to na amerykańską politykę, ponieważ oznaczałoby to, że polityka USA jest zakładnikiem interesów żydowskich i izraelskich. Nie przesadzajmy z lobby żydowskim – powiedział amerykanista,

Zdaniem Krzysztofa Kawęckiego wojna informacyjna trwa. – To jeden z najważniejszych elementów działań różnych państw. Niewątpliwie beneficjentem tej sytuacji jest Rosja, ale też Niemcy. Najważniejszą kwestią w konflikcie polsko-izraelskim jest reinterpretacja historii. Wytwarza się obraz, że Polacy byli podzieleni w swoich postawach podczas II wojny światowej, inni współpracowali z nazistami. Zatem Polacy są współsprawcami, niestety ten obraz się upowszechniał przy naszej bierności. To niebezpieczny przekaz. To wymaga badań historycznych – mówił gość Polskiego Radia 24.

W ocenie Andrzeja Anusza dyskusje o Holokauście wpisują się w bieżące kampanie polityczne. - Zwróćmy uwagę, że wszystkie organizacje żydowskie w Polsce i na świecie wydały jednoznaczne stanowiska, w których odcięły się od treści zawartych w filmie. Paradoksalnie to może spowodować, że dyskusja może zostać uspokojona. Dwie ofiary kłócą się między sobą kto poniósł największą krzywdę, natomiast kat patrzy na to z boku. Brak Niemców w tej dyskusji jest dużym brakiem – wskazywał politolog.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 22.02.2018

Godzina emisji: 10:12