Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 12.03.2018

Redukcje w administracji: odchodzi 17 wiceministrów. Komentarze

"Zmiany w rządzie w ogromnym stopniu to nie są zmiany personalne, ani polityczne, tylko usprawniające pracę" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że łącznie przyjął dymisję siedemnastu wiceministrów. O zmianach w administracji rządowej mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Biskup z Instytutu Nauk Politycznych UW, Paweł Lisicki (redaktor naczelny "Do Rzeczy") oraz Piotr Skwieciński ("Sieci").
Mateusz MorawieckiMateusz MorawieckiPAP/Jacek Turczyk
Posłuchaj
  • 12.03.2018 Bartłomiej Biskup: „W skali budżetu państwa redukcja wiceministrów nie ma wielkiego znaczenia”.
  • 12.03.18 Paweł Lisicki: "Władza powinna być także atrakcyjna finansowo".
  • 12.03.18 Piotr Skwieciński: "Nie uważam żeby w Polsce istniała potrzeba odchudzania administracji".
Czytaj także

Wśród zdymisjonowanych wiceministrów są Jerzy Materna, Andrzej Piotrowski, Piotr Woźny, Maciej Małecki, Rafał Bochenek, Paweł Sałek, Ewa Lech, Aleksander Bobko, Michał Woś, Krzysztof Silicki, Marek Tombarkiewicz, Piotr Gryza; wcześniej odwołani: Andrzej Szweda-Lewandowski; Kazimierz Smoliński; Tomasz Żuchowski; Jarosław Pinkas; Krzysztof Szubert.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił na konferencji prasowej, że "najbardziej istotną przyczyną" przeprowadzanych zmian w rządzie jest "chęć przeprowadzenia zmian strukturalnych". Jak mówił, "hasłem przewodnim” jest "konsolidacja działań".

Według Bartłomieja Biskupa redukcja rządu jest zabiegiem wizerunkowym. – Polakom to da tyle, że tabloidy nie będą pisały, że w rządzie jest zbyt wielu wiceministrów. Pojawił się jednak ciekawy pomysł w wystąpieniu premiera, czyli przejście podsekretarzy stanu do służby cywilnej. Wtedy nie byliby oni politykami, tylko ekspertami. To był ciekawy systemowo pomysł. W skali budżetu państwa redukcja wiceministrów nie ma wielkiego znaczenia. Jednakże w porównaniu z innymi państwami władza zarabia mało – mówił gość Polskiego Radia 24.

- Władza powinna być także atrakcyjna finansowo – uważa Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika “Do Rzeczy”. - Istnieje populistyczny pogląd, że w naszym kraju jest za dużo urzędników, którzy zarabiają zbyt dużo. - Mam wrażenie, że jest odwrotnie: jeżeli polscy urzędnicy średniego i wyższego szczebla m.in. ministrowie, byliby zatrudnieni w prywatnych firmach zarabialiby wielokrotnie więcej. Tymczasem ich decyzje mają większe konsekwencje niż ich odpowiedników z sektora prywatnego – powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki.

W kwestii redukcji wiceministrów nie jest optymistą Piotr Skwieciński z tygodnika "Sieci". - Wiceministrowie to ta część silnika polskiej administracji, która jest pasem klinowym, zmuszającym do działania wszystkie pozostałe trybiki. Być może można go wymontować i wciąż wszystko będzie działało, ale istnieje pewne ryzyko takiej operacji – podkreślił gość Polskiego Radia 24. - Nie uważam żeby w Polsce istniała potrzeba odchudzania administracji. Wszystkie dane pokazują, że polska administracja nie jest rozbuchana na tle Europy.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

______________________

Data emisji: 12.03.2018

Godzina emisji: 14:06