Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 18.12.2018

Minister Paweł Mucha: postanowienie TSUE nie jest wykonalne

- W Polsce istnieje porządek konstytucyjny. Ci, którzy "sami się przywrócili", zaczęli pełnić funkcje, gdy ustawa nie weszła jeszcze w  życie, działali w spoósb niewłaściwy, łamali polskie prawo - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Mucha, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.
Wideo
  • mucha 18.122.mp4
Posłuchaj
  • 18.12.18 Paweł Mucha: postanowienie TSUE nie jest wykonalne
Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, umożliwiającą sędziom SN i NSA, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu. Krytycznie odniósł się jednocześnie do zachowania grupy sędziów, którzy - po wydaniu przez Trybunał Sprawiedliwości październikowego postanowienia o środkach tymczasowych - powrócili do Sądu Najwyższego i, uznając, że stali się na powrót sędziami czynnymi, podjęli funkcje, które wcześniej pełnili jako czynni sędziowie oraz zaczęli wydawać wewnętrzne akty prawne i zarządzenia.

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że ustawa o SN jest wykonaniem tymczasowego postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jego zdaniem nie ma też wątpliwości, że samo postanowienie nie jest wykonalne. - Bardzo mocno podkreślał to dzisiaj prezydent podczas wystąpienia. Mówił, że inną rzeczą jest to, jakie będzie ostateczne rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, inną rzeczą jest to, że polskie stanowisko wskazuje, że nie ma podstawy do ingerencji w sprawy organizacji wymiaru sprawiedliwości. Mamy konkretną okoliczność, którą jest postanowienie TSUE. Parlament przyjął ustawę, która realizuje de facto treść tego postanowienia. Dla prezydenta kluczowe są te zmiany w ustawie o SN, które wprowadzają skargę nadzwyczajną,  Izbę Dyscyplinarną i Kontroli. Nie ma zamiaru wycofywać się z tego - tłumaczył Paweł Mucha.

Jak podkreślił ustawa jest zgodna z polską konstytucją. - Ustawa prezydencka nigdy nie została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. Przysługuje jej domniemanie zgodności z konstytucją. Andrzej Duda uznał, że na tym etapie, zgodnie z wolą większości parlamentarnej, ustawa, która nie narusza rdzenia propozycji prezydenckich może być przyjęta. Powinno to skutkować odpowiednimi działaniami  ze strony Komisji Europejskiej i TSUE - dodał prezydencki minister. 

Posłowie uchwalili nowelizację ustawy o SN 21 listopada, dwa dni później ustawę przyjął Senat. Nowela trafiła do prezydenta, który zgodnie z przepisami miał 21 dni na jej podpisanie. Termin ten upływał 17 grudnia w poniedziałek. Nowelizacja dotyczy przepisów ustawy o SN z grudnia 2017 r., która weszła w życie 3 kwietnia 2018 r. Zgodnie z nowelą, sędzia SN albo sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przeszedł w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia na podstawie obecnych przepisów, z dniem wejścia w życie tej nowelizacji powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 r.  Sędziowie ci, mogą jednak pozostać w stanie spoczynku jeśli w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji złożą oświadczenie, że mają taką wolę; oświadczenie ma być składane prezydentowi za pośrednictwem Krajowej Rady Sądownictwa.

Nowela zakłada też, że jeśli na jej podstawie do pełnienia urzędu w Sądzie Najwyższym powrócił sędzia, który zajmował stanowisko I prezesa SN lub prezesa SN, kadencję uważa się za nieprzerwaną. Regulacje dotyczą I prezes SN Małgorzaty Gersdorf oraz dwóch prezesów Izb SN - Stanisława Zabłockiego i Józefa Iwulskiego.

Więcej w nagraniu

Gospodarzem audycji był Adrian Klarenbach

Data emisji: 18.12

Godzina emisji: 16.15

PR24