Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 27.07.2014

Podsumowanie Tour de France

Zakończył się największy wyścig kolarski na świecie. Warto przypomnieć sobie jego najlepsze momenty i przyjrzeć się temu, jak wypadli nasi rodacy, zwłaszcza że jeden z nich, Rafał Majka, odniósł historyczny sukces: zwyciężył w klasyfikacji górskiej.
Podsumowanie Tour de Franceflickr/Christophe Morisset
Posłuchaj
  • 27.07.14 Czesław Lang: „Michał Kwiatkowski dojrzewa do tego, żeby być wielkim kolarzem (…)”

Tegoroczny Tour de France wygrał Włoch Vincenzo Nibali z grupy Astana. Drugi w klasyfikacji był Francuz Jean-Christophe Péraud ze stratą ponad 8 minut do lidera. Wśród Polaków najwyżej w uplasował się Michał Kwiatkowski – zakończył wyścig na 28 miejscu, pokazując, że tkwi w nim duży potencjał.

Wielki NIbali

Niekwestionowany zwycięzcą „Wielkiej Pętli”  jest Vincenzo Nibali, który wykazał się niezwykłą formą. Mimo ogromnej przewagi nad rywalami, Włoch walczył do ostatniej sekundy wyścigu. Świadczy to nie tylko o wyśmienitym przygotowaniu kolarza, lecz także o jego wielkiej ambicji.

– W tym roku Vincenzo Nibali przygotował się wyśmienicie. Z zawodnikiem tej klasy jest tak, że jak jesteś mocny, to nie czujesz tej mocy, tylko patrzysz, dlaczego inni są słabi – komentował w Polskim Radiu 24 Czesław Lang, niegdyś znakomity kolarz, prekursor kolarstwa zawodowego w Polsce.

Czesław
Czesław Lang/fot.PR24/MS

Polacy w wyścigu

W tegorocznym Tour de France brało udział 5 Polaków. Michał Kwiatkowski w klasyfikacji generalnej znalazł się na 28 miejscu, Rafał Majka na 44, Michał Gołaś na 55, Bartosz Huzarski na 68, a Maciej Bodnar na 112.

– Rafał Majka zbyt dobrze nie finiszował, ale za to w tych górach pokazał, że miał wielką klasę i wielkie możliwości. On przełamał tutaj samego siebie i dał sygnał wszystkim, że w przyszłości może wygrać cały wyścig - Tour de France albo Giro d’Italia – twierdził Gość PR24.

Stop dopingowi!

Po wielkiej aferze kolarskiej z Lancem Armstrongiem w roli głównej, wydaje się, że doping w kolarstwie przeszedł już do historii. Obecnie ponad 1000 kolarzy poddaje się regularnym badaniom i testom.

– Wcześniejsze zawody Tour de France były wypaczone, ponieważ część kolarzy dzięki nieuczciwym metodom dominowała nad peletonem i nie dawała szans innym. Cieszę się bardzo z tego, że kolarze postanowili walczyć z dopingiem i sami z siebie wyszli z taką inicjatywą – mówił Czesław Lang.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Sylwii Urban!

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz