Marcin Nowak 17.07.2010

17 tysięcy dolarów za list Muhammada Alego

Anonimowy nabywca zapłacił prawie 17 tysięcy dolarów na aukcji za list napisany przez amerykańskiego boksera Muhammada Alego, mistrza olimpijskiego i zawodowego mistrza świata.
boksboksfot. SXC

Zwycięzca aukcji pochodzi z Anglii, ale nie jest znane jego imię i nazwisko. Za list datowany na 18 października 1961 roku wydał 16 794 dolarów.

Ali (jeszcze pod nazwiskiem Cassius Clay) miał wówczas zaledwie 19 lat, a na koncie już złoty medal igrzysk olimpijskich w kategorii półciężkiej - w finałowej walce w Rzymie pokonał Zbigniewa Pietrzykowskiego. List był odpowiedzią na prośbę kanadyjskiego kibica pięściarstwa Keitha Ludlowa z Alliston o zdjęcie z autografem.

"Nie mam jeszcze takich zdjęć, ale obiecuję wysłać wkrótce jak będzie to możliwe" - napisał Ali. Jednostronicowy rękopis zakończył słowami: "Nic nie będzie cię to kosztować. Twój przyjaciel, Cassius Clay".

Jako zawodowiec Ali wiele razy był mistrzem świata wagi ciężkiej. Do historii boksu przeszły jego pojedynki z taki rywalami, jak George Foreman, Joe Frazier, Leon Spinks czy Sonny Liston. Łącznie Muhammad Ali, w latach 1960-81, stoczył 61 walk, z których 56 wygrał, a pięć przegrał.