Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Aneta Hołówek 25.03.2011

Kibic pod chmurką za pól miliona dol.

Sztuczne chmury mają pomóc organizatorom piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku w walce z 50-stopniowymi upałami.
To lewitujący zacieniacz, sterowany pilotem, a napędzany bateriami słonecznymi. Do wykorzystania nie tylko nad stadionami, ale także na plażach, parkingach i placach zabaw.To lewitujący zacieniacz, sterowany pilotem, a napędzany bateriami słonecznymi. Do wykorzystania nie tylko nad stadionami, ale także na plażach, parkingach i placach zabaw.fot.katar1.blox.pl

Katarczycy poinformowali, że koszt jednej z nich wyniesie około pół miliona dolarów.

Komitet Wykonawczy FIFA wybrał Katar na organizatora MŚ-2022 na początku grudnia ubiegłego roku. Od tego czasu w mediach trwa dyskusja m.in. na temat bardzo wysokich temperatur, jakie panują w styczniu i lutym (kalendarzowe lato) w tym regionie świata. To spore utrudnienie nie tylko dla piłkarzy, ale również i kibiców.

Katarczycy zaproponowali nowe rozwiązanie: sztuczny chmury nad stadionami w trakcie meczów. Wyprodukowanie jednej może kosztować nawet 500 tys. dolarów, ale tamtejsi naukowcy twierdzą, że w ten sposób znacząco obniżona zostanie temperatura na głównych arenach MŚ 2022 i centrach treningowych.

Ruch chmur, które byłyby wykonane z lekkich materiałów węglowych, a napędzane czterema silnikami zasilanymi energią elektryczną, kierowany będzie za pomocą pilota. Mają latać wysoko nad obiektami sportowymi, aby chronić od promieniowania i w ten sposób kontrolować temperatury na murawach.

W finale grudniowego głosowania w Zurychu na gospodarza finałów MŚ w 2022 roku Katar pokonał sześcioma głosami Stany Zjednoczone. Wcześniej odpadły kandydatury Australii, Japonii i Korei Południowej.

ah