Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Emilia Iwanicka 25.09.2014

Dlaczego "Maria z przedmieścia" i "Zbuntowany anioł" podbiły świat?

Meksykańskie telenowele to fenomen współczesnej kultury popularnej. Potrafią w czasie emisji wyludnić ulice, przysporzyć twórcom fortuny i wykreować histerycznie ubóstwiane gwiazdy. Jak to możliwe?
Natalia Oreiro była gwiazdą takich seriali jak Zbuntowany anioł czy Kachorra to jaNatalia Oreiro była gwiazdą takich seriali jak "Zbuntowany anioł" czy "Kachorra to ja" wikipedia/ CC/Marianagelves

Historie opowiadane w telenowelach dotyczą zawsze miłości i prawie zawsze miłości wbrew światu. Szczególnie te meksykańskie mówią też o kraju i ludziach z aspiracjami do lepszego życia i lepszego świata, do bogactwa. To aspiracje łączące ludzi na całym świecie, co częściowo może tłumaczyć fenomen popularności "tasiemców".

Ale jest jeszcze jedna tajemnica: charakterystycznie głośne dialogi i dramatyczna muzyka w chwilach wymagających uwagi. - Często jest tak, że panie oglądające seriale wykonują jednocześnie prace domowe. Piorą, sprzątają, gotują nie patrząc na ekran. Dlatego głosy i muzyka w telenowelach są dostosowane do tego rytmu życia - mówi Agata Pawłowska, która pisze w Meksyku doktorat z filozofii.
Telenowele kreują wielkie gwiazdy. Lucélia Santos ("Niewolnica Isaura), Thalía (Maria z przedmieścia) czy Natalia Oreiro  ("Zbuntowany anioł") dzięki swoim serialom stały się prawdziwymi królowymi szklanego ekranu. Więcej na ten temat usłyszeć można w materiale przygotowanym przez Sylwię Mróz i Jana Niebudka.

Na audycję "Z dala od Trójki" Jana Niebudka zapraszamy w każdy czwartek o 9.45.

(ei,fbi)