Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 22.02.2015

Polacy z Oscarami: Wajda, Polański, Kamiński...

Po raz 87. w Los Angeles zostaną wręczone Oscary. W gronie dotychczasowych zdobywców tych prestiżowych nagród filmowych nie brakuje Polaków.
Wejście do Dolby Theatre w HollywoodWejście do Dolby Theatre w HollywoodPAP/EPA/JOHN G. MABANGLO
Posłuchaj
  • Andrzej Wajda dziękuje za Oscara
  • Roman Polański odpowiada na pytanie, jak udało mu się zrobić "tak wspaniały film"
  • Jan Kaczmarek o swoich uczuciach przed odebraniem nagrody
Czytaj także

Polskie filmy "Ida", "Joanna" i "Nasza klątwa" nominowane do Oscara >>>

Dwie statuetki na koncie ma operator Janusz Kamiński , który od początku lat 80. współpracuje ze Stevenem Spielbergiem. Oscara odebrał w 1994 roku za zdjęcia do "Listy Schindlera" oraz w 1999 za film "Szeregowiec Ryan", też w reżyserii Spielberga.

W gronie Polaków uhonorowanych nagrodami Akademii Filmowej jest Andrzej Wajda , który w 2000 roku dostał Oscara za całokształt twórczości. Odbierając statuetkę reżyser dziękował po polsku za nagrodę jako wyróżnienie dla polskiego kina. Podziękował również przyjaciołom Polski na Zachodzie, którzy pomogli jej w powrocie "do rodziny demokratycznych narodów i do zachodniej cywilizacji".

W 2003 roku Amerykańska Akademia Filmowa wyróżniła film "Pianista" Romana Polańskiego trzema Oscarami, w tym za reżyserię.

W 2005 roku Oscarem został wyróżniony Jan Kaczmarek . Otrzymał statuetkę za muzykę do filmu "Marzyciel" Marka Forstera. Następnego dnia kompozytor mówił Informacyjnej Agencji Radiowej o wielkim wzruszeniu, które towarzyszyło mu przy odbieraniu nagrody. - Zaimprowizowałem moje krótkie podziękowanie - podkreślił Kaczmarek.

Ciąg dalszy oscarowej listy

Oscary zostały ufundowane w 1927 roku, a po raz pierwszy wręczone w 1929. W 1942 roku laureatem został Leopold Stokowski , amerykański dyrygent polskiego pochodzenia, który otrzymał honorowego Oscara za muzykę do filmu "Fantazja" Walta Disneya. W 1954 roku zdobywcą statuetki został kompozytor Bronisław Kaper za ścieżkę dźwiękową do filmu "Lili". W 1983 Zbigniew Rybczyński dostał Oscara za film animowany "Tango". Ewa Braun i Allan Starski zostali natomiast nagrodzeni za scenografię do "Listy Schindlera" w 1994 roku.

W 2008 roku Oscarem w kategorii krótkometrażowy film animowany uhonorowano polsko-brytyjską animację "Piotruś i wilk" . Większość filmu zrealizowało łódzkie studio "Semafor", jednak statuetka powędrowała do Wielkiej Brytanii, ponieważ Brytyjczycy byli producentami filmu, a jego reżyserem była Suzie Templeton.

Oscary 2015

Tegoroczne rozdanie to kolejne wielkie nadzieje polskich twórców, bo mamy aż pięć nominacji. Film "Ida" Pawła Pawlikowskiego powalczy w dwóch kategoriach - najlepszy obraz nieanglojęzyczny i najlepsze zdjęcia, których autorami w "Idzie" są: Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal. W kategorii krótkometrażowy dokument szansę na statuetkę mają filmy: "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz i "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego. Ponadto za kostiumy do filmu "Czarownica" w reżyserii Roberta Stromberga nominację otrzymała Anna Biedrzycka-Sheppard wspólnie z Jane Clive.

Uroczystą galę w nocy z 22 na 23 lutego, w hollywoodzkim Dolby Theatre, poprowadzi amerykański aktor Neil Patrick Harris.

Źródło: TVN24/x-news

OSCARY 2015 - zobacz serwis specjalny >>>

mr