Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 20.12.2015

"Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy" z rekordowym weekendem otwarcia

Tylko w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie podczas weekendu film "Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy" zarobił 238 milionów dolarów.
Posłuchaj
  • "Przebudzenie Mocy" - machina ruszyła. Relacja Jana Pachlowskiego (IAR)
Czytaj także

Na całym świecie "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy", w reżyserii J.J. Abramsa, zarobiły dotychczas 517 milionów dolarów - szacuje zaangażowana w produkcję i dystrybucję firma Walt Disney.

Siódma część "Gwiezdnych wojen" to otwarcie nowej trylogii, której części mają się pojawiać co dwa lata.

Filmoznawca Szymon Holcman uważa, że była to ostatnia tak spektakularna i ważna premiera "Gwiezdnych Wojen". W jego opinii mamy do czynienia z olbrzymim wydarzeniem w popkulturze, ponieważ to zaledwie siódmy film w cyklu na przestrzeni niemal czterech dekad. - Gdyby seria ruszyła na początku obecnego wieku, wtedy pewnie filmy z serii pojawiały by się co rok - uważa filmoznawca.

Przerwy pomiędzy kolejnymi trylogiami sprawiły, że filmy z serii stawały się czymś wyjątkowym, na co fani czekali i doczekać się nie mogli - do czasu. W opinii Holcmana to ostatnia taka premiera, bo teraz filmy ze świata Gwiezdnych Wojen otrzymywać będziemy pewnie co rok lub dwa lata.

Premiera kolejnej, ósmej części "Gwiezdnych Wojen" zaplanowana jest na rok 2017. Pierwszy z pobocznych filmów ze świata Star Wars zatytułowany "Rogue One" swoją premierę ma mieć pod koniec roku 2016.

W Polsce "Przebudzenie Mocy" premierę miało 18 grudnia. Pierwsze spektakle odbyły się już o północy. Bilety na te pokazy już od dawna były nie do zdobycia.

Nowi bohaterowie, nowa wytwórnia

Akcja filmu rozgrywa się około 30 lat po wydarzeniach z "Powrotu Jedi" i koncentruje się na losach trójki nowych głównych bohaterów.

Czytaj więcej
star wars 1200
"Niech Moc i moda będą z nami"

30 października 2012 roku wytwórnia Lucasfilm odpowiedzialna za dotychczasowe epizody "Gwiezdnych wojen", została sprzedana korporacji The Walt Disney Company, która zapowiedziała wówczas, że w najbliższych latach wyprodukowane zostaną kolejne filmy z serii.
Pierwsza część sagi trafiła do kin w 1977 roku. Film "Gwiezdne wojny" (jeszcze bez podtytułu "Epizod IV: Nowa nadzieja", który dodano w 1980 roku) okazał się przebojem, co pozwoliło na nakręcenie dwóch kolejnych produkcji - "Imperium kontratakuje" (1980) i "Powrót Jedi" (1983).

W 1993 roku ogłoszono, że powstanie kolejna trylogia - prequele uzupełniające historię Anakina Skywalkera. W 1999 roku ukazał się pierwszy film z nowej serii "Mroczne widmo", w 2002 roku na ekrany trafił "Atak klonów", zaś premiera szóstego filmu (w kolejności kręcenia), czyli "Zemsty Sithów", odbyła się 19 maja 2005 roku.

Miliardy na gadżetach

Kreator świata "Gwiezdnych Wojen" George Lucas jeszcze przed pierwszym filmem zagwarantował sobie kontrolę nad sprzedażą towarzyszących filmowi produktów, co się opłaciło - mówi Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego Xelion. Jak dodaje - wcześniej nikomu nie udało się tak wykreować grona wielbicieli, którzy byliby zainteresowani zakupem różnego typu rekwizytów, można więc uznać Lucasa za wizjonera, który przewidział taki obrót sprawy.

US CBS/x-news

Po niemal czterech dekadach od premiery pierwszej części seria przeszła w ręce Disneya i w opinii Kuczyńskiego wciąż jest to projekt od strony marketingowej sprawdzający się w stu procentach - zmasowane działania producentów gadżetów, które skoncentrowały się na okresie przedświątecznym, przypominają toczącą się jeszcze przed premierą kulę śnieżną.

Lawina ruszyła w opinii analityka jednak nie kilka tygodni, a kilkadziesiąt lat temu, a otoczka wydaje się dziś być ważniejsza od samego filmu.

IAR, PAP, bk