Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
migrator migrator 09.01.2009

Kino Iluzjon wraca do stolicy

Po prawie miesięcznej przerwie i długich bojach o swoją egzystencję warszawskie kino wznawia działalność w sali im. Stefana Dembego gmachu Biblioteki Narodowej w al. Niepodległości 213.

Iluzjon będzie działał tymczasowo w jednej z sal gmachu głównego Biblioteki Narodowej dopóki dawny budynek kina przy ul. Narbutta nie zostanie wyremontowany. Kapitalny remont starej siedziby ma potrwać dwa lata.

Filmem inaugurującym nowy etap w historii kina narodowego archiwum, będzie „Nietolerancja” z 1916 roku, w reżyserii wielkiego mistrza kina amerykańskiego okresu kina niemego Davida Warka Griffitha. "Nietolerancja" to czteroczęściowy filmowy fresk, w którym Griffith wyraził protest przeciw wszelkim przejawom niesprawiedliwości społecznej i szowinizmu. Rozwijające się równolegle wątki, dotyczące różnych epok historycznych,
przedstawiają upadek Babilonu, życie Jezusa, noc św. Bartłomieja oraz historię współczesną - strajk, który miał miejsce w 1914 r. w jednej z fabryk amerykańskich. Całość uzupełnia alegoryczny epilog, prorokujący apokalipsę wojenną, a po niej wyzwolenie wszystkich ludzi.

„Wydało się nam dobrym pomysłem, by nowy etap w działalności Iluzjonu rozpocząć właśnie projekcją jednego z najważniejszych filmów w historii kina. To Griffith, zwany przez współczesnych "Szekspirem ekranu" i "ojcem techniki filmowej", wniósł w rozwój sztuki filmowej wkład nie do przecenienia. To o nim Chaplin powiedział: "nauczyciel nas wszystkich" – tak argumentuje wybór repertuaru Grażyna M. Grabowska, kierownik działu programowego Iluzjonu.

Piątkowej projekcji tego niemego filmu towarzyszyć będzie muzyka na żywo. Wystąpi kwartet w składzie: Marta Maślanka (cymbały i instrumenty perkusyjne), Marcin Mazurek (fortepian), Robert Siwak (instrumenty perkusyjne) i Przemysław Skałuba (klarnet).

W holu sali kinowej od piątku będzie można zobaczyć też wystawę "Ludzie filmu w karykaturze" ze zbiorów Filmoteki Narodowej. Ceny biletów na seanse pozostają bez zmian i wynoszą od 10 do 18 zł.

Szczegółowe informacje o przeglądzie będą dostępne na stronie internetowej Filmoteki Narodowej www.fn.org.pl

Justyna Czarnecka