Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 15.02.2017

Wideo, czyli emigracja rozrywkowa Polaków w PRL

- Technologia kaset wideo była pierwszą, przy której państwo komunistyczne definitywne zawiodło i nie było w stanie dostarczyć zawartości. Nie było atrakcyjnych filmów i trzeba było sobie radzić samemu - opowiada badacz dziejów filmu i wideo dr hab. Piotr Sitarski.

Wideo i technologia VHS pojawiły się w Polsce w latach 70. minionego wieku i od początku były to zjawiska, wymykające się istniejącym wówczas podziałom politycznym. Magnetowidy i kasety w znacznej mierze stały się rozrywką dla ludzi na całym świecie. W Polsce repertuar telewizyjny czy kinowy nie był proporcjonalny do oczekiwań widzów, więc ratunkiem były kasety VHS.

- Oferta, którą przyniosło ze sobą wideo w ciągu pierwszych kilku lat, to możliwość pokazów zbiorowych o niskiej jakości technicznej, bo kopie były marne. Równie ważnym czynnikiem jak filmy, był sam fakt kontaktu z techniką, która była zupełnie nowa. Dawało to poczucie obcowania z czymś, co jest zachodnie, niekontrolowane i nowoczesne - opowiada dr hab. Piotr Sitarski.

Kluby czy prywatne spotkania? W audycji opowiadamy o tym, jak rozwijała się popularność kaset wideo w Polsce i kto był "ojcem założycielem" tej inicjatywy. Mówimy również, jak rozpowszechniano taśmy, kto miał do nich w PRL najłatwiejszy dostęp i jak państwo starało się kontrolować dystrybucję.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Autor materiału: Arkadiusz Ekiert
Goście: Bartłomiej Kluska (badacz dziejów filmu i wideo, Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi), dr hab. Piotr Sitarski (Kierownik Zakładu Historii i Teorii Filmu, Uniwersytet Łódzki)
Data emisji: 15.02.2017
Godzina emisji: 15.07

sm/ei