Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 01.09.2017

Tak złe, że aż ciekawe. Czego nas uczy kino klasy B?

Niektóre filmy są tak złe, że warto im poświęcić chwilę czasu. - Wydało mi się ciekawe, że nikt nigdy na poważnie nie zajmował się historią kina klasy B i nie szukał naukowego podejścia do tego zjawiska - opowiada filmoznawca, dr Jacek Rokosz.
Stracone dusze. Amerykańska eksploatacja filmowa 1929-1959 "Stracone dusze. Amerykańska eksploatacja filmowa 1929-1959"
Wydawnictwo: PWSFT

Tematem najgorszych filmów świata i kinem klasy B dr Jacek Rokosz, reżyser i absolwent łódzkiej filmówki, zajmuje się od dawna, więc w swojej książce postanowił skupić się na początkach tego typu produkcji.

– W anglosaskiej nomenklaturze nazywa się to "exploitation cinema", w związku z czym po polsku nie zmieniałem tego pojęcia na inne sformułowanie – opowiada filmoznawca.

O jakie filmy dokładnie chodzi? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Zainteresowanie kinem klasy B nie jest oczywistością, choć według gościa Trójki, pojawiło się u niego naturalnie, na drodze niezgody na jedynie dobre i godne obejrzenia produkcje.

– Czułem się trochę oszukiwany, że poza klasyką kina jest coś więcej i stąd zwrot w stronę gorszych filmów, tworzonych poza nawiasem mainstreamu. Gdy zagłębiłem się w ten temat, to przerażające okazało się, jak ogromne jest to zjawisko – przyznaje dr Rokosz.

Co jest fascynującego w ciemnej stronie kinematografii? O tym mówimy w dołączonym do artykułu nagraniu.

Ile czasu zajmuje zrobienie takich filmów? Jaka jest ich strategia produkcyjna? O czym opowiadają? O tym mówimy w nagraniu audycji.

W Lublinie pod koniec sierpnia odbył się XXIII Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki Polcon, z którego relację złożyła nam Wioletta Myszkowska. Więcej w nagraniu audycji, w którym jak co tydzień, nie zabrakło teatralnego menu w wyborze Jana Niebudka.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Jacek Rokosz (autor książki "Stracone dusze. Amerykańska eksploatacja filmowa 1929-1959")
Autorzy materiałów: Wioletta Myszkowska, Jan Niebudek
Data emisji: 1.09.2017
Godzina emisji: 15.07

sm/ab