Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Magda Zaliwska 19.10.2010

Kino w PRL - PRL w kinie

Jak wspólczesne kino porusza tematy historyczne? Tego będzie można dowiedzieć się w ramach przeglądu "Kino w PRL - PRL w kinie".
Kadr z filmu Generał NilKadr z filmu Generał Nilfot.filmpolski.pl

Zachowanie ludzi w warunkach ekstremalnych, stosunek społeczeństwa do holokaustu, rozrachunek z komunistyczną przeszłością - takie m.in. tematy podjęli polscy artyści w filmach, które zostaną zaprezentowane w Warszawie.

Przegląd, o charakterze edukacyjnym, ma w tym roku 10. edycję. Jest organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Potrwa od 19 października do 5 kwietnia 2011 r. Projekcje będą odbywać się w Kinotece, raz w miesiącu - we wtorki.

W programie - sześć filmów fabularnych: "Dzieci Ireny Sendlerowej" (reż. John Kent Harrison, 2009), "Generał Nil" (Ryszard Bugajski, 2009), "Mała Moskwa" (reż. Waldemar Krzystek, 2008), "Strajk" reż. Volker Schloendorff, 2006), "Popiełuszko. Wolność jest w nas" (reż. Rafał Wieczyński, 2009) i "Rysa" (reż. Michał Rosa, 2008).

"Do tej pory koncentrowaliśmy się na filmach powstałych w okresie Polski Ludowej, będących świadectwem tamtej rzeczywistości, odzwierciedleniem autentycznego życia - przetworzonego jednak przez ideologiczne i polityczne widzenie świata. Tym razem chcielibyśmy zastanowić się, jak dzisiejsze kino historyczne podejmuje interpretację takich tematów, jak: postawy i zachowanie człowieka w warunkach ekstremalnych, stosunek społeczeństwa polskiego do holokaustu, rozrachunek z komunistyczną przeszłością" - wyjaśnia koordynator projektu, Sławomir Stępień z IPN.

Jak ocenił, przegląd - adresowany głównie do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych - "może stanowić interesujące uzupełnienie realizowanych we współczesnej szkole celów edukacji humanistycznej". Przed każdym pokazem będą organizowane prelekcje, które wygłosi prof. Jerzy Eisler.

Jako pierwszy, 19 października, zaprezentowany zostanie film "Dzieci Ireny Sendlerowej", z Anną Paquin w obsadzie - wspomnienie o bohaterskiej działalności Polki, która podczas II wojny światowej, wraz z grupą współpracowników, ratowała dzieci z warszawskiego getta. Tematem tego spotkania będą "Postawy Polaków wobec zagłady Żydów".

16 listopada odbędzie się spotkanie pt. "Bohater tragiczny - paradoksy powojennej historii Polski" (pokaz filmu "Generał Nil")

14 grudnia spotkanie pt. "Miłość w realiach państwa totalitarnego" (pokaz "Małej Moskwy").

25 stycznia spotkanie zostanie poświęcone tematowi "Czy pojedynczy człowiek może zmienić bieg historii?" (pokaz "Strajku")

1 marca - "Ja walczę ze złem, nie z jego ofiarami. Jednostka wobec dyktatury" (projekcja filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas")

5 kwietnia - "Rozrachunki z komunistyczną przeszłością" (pokaz "Rysy").

Oprócz filmów fabularnych, widzom pokazywane będą polskie kroniki filmowe, np. z lat 60. i 80. Wstęp na wszystkie projekcje będzie bezpłatny.

"Przy wyborze filmów staraliśmy się kierować możliwością wykorzystania ich przez uczniów wybierających tematy, związane z kulturą i historią najnowszą, do ustnej prezentacji maturalnej z języka polskiego. Mamy nadzieję, że przegląd spotka się również z zainteresowaniem ze strony nauczycieli historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie oraz studentów kierunków humanistycznych" - tłumaczył Sławomir Stępień.