Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Magda Zaliwska 24.01.2011

Nowe życie klasyki polskiego kina

Po latach na duży ekran powraca, zrekonstruowany cyfrowo, film Janusza Morgensterna "Do widzenia do jutra".
Kadr z filmu Do widzenia do jutraKadr z filmu "Do widzenia do jutra"fot: Muzeum Kinematografii w Łodzi

"Do widzenia do jutra" jest debiutem reżyserskim Janusza Morgensterna. Tło wydarzeń, które przedstawione są w filmie, stanowią prawdziwe wątki zaczerpnięte z życiorysu aktora Zbyszka Cybulskiego. Autentyczna jest także postać Marguerite. Naprawdę nazywała się ona Francoise Bourbon i była córką francuskiego konsula, który przebywał w Polsce w latach 1956-60. W „Do widzenia do jutra” zakochuje się w niej student Jacek. Marguerite wyjeżdża jednak następnego dnia z Polski. Młodzi chcą spędzić ze sobą kilka ostatnich godzin.

Film miał swoją premierę w 1960. Dzięki cyfryzacji ponownie powrócił na ekran. Uroczysta premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu odbyła się 24 stycznia w warszawskim kinie Kultura. Na pokazie obecny był też reżyser Janusz Morgenstern i operator Jan Laskowski oraz inni twórcy filmu.

Grzegorz Molewski, autor projektu KinoRP, który był gościem Ryszarda Jaźwińskiego zapowiada, że 14 lutego do kin powróci także zrekonstruowany cyfrowo "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa, natomiast 14 marca "Constans" Krzysztofa Zanussiego.

Gość trójkowej audycji "Fajny film wczoraj widziałem" zdradza, że co najmniej 20 tytułów, poddanych cyfrowej przeróbce, ukaże się na DVD i będzie to bogate edytorsko wydanie.

- Początkowo nie chciałem, żeby zrekonstruowana klasyka polskiego kina, trafiła na DVD. Wydawało mi się, że mały ekran nie odda wszystkich efektów. Dzisiejsze technologie cyfrowe nie naruszają jednak istoty obrazu – dodaje.

Projekt KinoRP, którego ideą jest cyfrowa rekonstrukcja polskich filmów, zainicjowany został w 2008 roku, na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Podczas specjalnego pokazu zaprezentowany został "Pociag". Nowa cyfrowa wersja arcydzieła Jerzego Kawalerowicza została przyjęta przez publiczność entuzjastycznie, podobnie jak kolejne prezentowane przez KinoRP filmy: "Matka Joanna od Aniołów" Jerzego Kawalerowicza, "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa, "Austeria" Jerzego Kawalerowicza. 9 listopada 2009 r., premierą zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Popiół i diament" w reżyserii Andrzeja Wajdy, rozpoczęło się wprowadzanie cyfrowych kopii do kin.

Aby dowiedzieć się więcej na temat cyfrowej rekonstrukcji klasyki polskiego kina, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(mz)