Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 20.03.2011

Rutger Hauer: mam bardzo poważne i interesujące plany wobec Polski

W filmie Lecha Majewskiego "Młyn i krzyż" Rutger Hauer zagrał postać Petera Bruegla starszego. Podczas pobytu w Warszawie zapowiedział, że to nie koniec jego zawodowej przygody z naszym krajem.
Angielska aktorka Charlotte Rampling (L) i holenderski aktor Rutger Hauer (P)Angielska aktorka Charlotte Rampling (L) i holenderski aktor Rutger Hauer (P)fot. PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
  • Premiera filmu "Młyn i krzyż" z Rutgerem Hauerem - relacja Joanny Sławińskiej (IAR)
Czytaj także

- Ma bardzo poważne i interesujące plany wobec Polski. Mam nadzieje, że to się wydarzy i tak będzie to ekscytujące nie tylko dla Polski, ale także dla mnie - zaznaczył Rutger Hauer.

Aktor tłumaczył, że na tym etapie nic więcej powiedzieć nie może. Pokreślił, że jest zachwycony efektami współpracy z Lechem Majewskim.

"Młyn i krzyż" jest filmową adaptacją XVI-wiecznego obrazu Petera Bruegla "Droga na Kalwarię". W filmie przedstawione są losy kilkunastu postaci z obrazu m.in. młynarza, roznosiciela chleba, matki z grupką małych dzieci, a także młodego mężczyzny, którego skazano na okrutną śmierć przywiązując go do koła na wysokim palu, by zadziobały go kruki. W jednej ze scen widzimy także okrucieństwo hiszpańskich żołdaków zakopujących żywcem młodą kobietę.

XVI-wieczni bohaterowie "Drogi na Kalwarię" ożywają na oczach widzów, a kamera odkrywa przed nimi pojedyncze fragmenty obrazu, by w finale ukazało się całe dzieło Bruegla wiszące na jednej ze ścian Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.

 

- Nikt nie widział przedtem technologii użytej do tego typu estetyki, która jest estetyką geniusza wizualnego mówię oczywiście o Brueglu - zaznaczył Lech Majewski. - Ja tu jestem kimś w rodzaju medium, pośrednikiem, jestem gościem w tym świecie.

"Młyn i krzyż" pokazywany był wcześniej na festiwalu Sundance i w Luwrze, określony został jako przełom w kinie.

IAR, aj