Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Sylwia Mróz 06.04.2011

"Niepokonani" Petera Weira od piątku w polskich kinach

"Niepokonani" najnowszy film Petera Weira, reżysera sześciokrotnie nominowanego do Oscara, opowiada o ucieczce grupy więźniów, w tym polskiego żołnierza Janusza, z sowieckiego łagru na Syberii.
Niepokonani Petera Weira od piątku w polskich kinachfot. materiały prasowe
Posłuchaj
  • "Długi Marsz" to książka o godności i męstwie ludzi dążących do wolności - relacja Joanny Sławińskiej (IAR)
Czytaj także

Od 8 kwietnia film będzie można oglądać w polskich kinach. Film "Niepokonani" to historia grupy śmiałków pochodzących z różnych krajów, którzy decydują się na ucieczkę z sowieckiego gułagu. Inicjatorem ucieczki jest polski oficer, Janusz (Jim Sturgess), który trafił do gułagu na 20 lat za szpiegostwo. W obozie pracy poznaje on dwóch Polaków: Tomasza (Alexandru Potocean) i Kazika (Sebastian Urzędowski), Łotysza Vossa (Gustav Skarsgard), Jugosłowianina Zorana (Dragos Bocur) oraz Amerykanina o nazwisku Smith (Ed Harris). Do grupy opracowującej plan ucieczki przyłącza się Walka (Colin Farrell), niebezpieczny i zapalczywy recydywista.

Bez mapy czy kompasu, wyposażeni jedynie w nóż i ubogi prowiant, skazańcy podejmują się niemożliwego - wymykają się z obozu pracy nocą w czasie zamieci. Rozpoczynają długą i wyczerpującą wędrówkę od Syberii, przez tajgę, wyżyny Mongolii, pustynię Gobi, Tybet, Himalaje aż do Indii.

Długa droga

- Przebyliśmy z naszymi bohaterami długa drogę, 4 pory roku, 12 miesięcy, 10 tys. kilometrów. Obserwowaliśmy, jaki wpływ na zachowania i postawy mają tak ekstremalne warunki. W obozie każdy więzień może liczyć tylko na siebie, ale podczas takiej wyprawy ludzie muszą polegać na sobie nawzajem, muszą się otworzyć na siebie, by przetrwać - tłumaczył reżyser.

Aby wiarygodnie oddać losy uciekinierów z rosyjskiego łagru, aktorzy grający w filmie musieli w ramach przygotowań nie tylko poznać historię tamtych czasów, ale również odbyć szkolenia językowe. Chociaż film w przeważającej części zrealizowany jest po angielsku, są sceny, w który bohaterowie posługują się językiem polskim lub rosyjskim.

Jim Sturgess, który wcielił się w postać głównego bohatera, rozmawiał z byłymi więźniami rosyjskich łagrów, aby lepiej zrozumieć to, co spotkało bohaterów "Niepokonanych". - Nie chciałem zacząć pracy bez zrozumienia historycznego kontekstu i osobistego losu boahterów. Okazało się, że niewiele wiem o tamtych czasach. Gdy rozmawiasz z żywym człowiekiem, który to wszystko przeżył, uświadamiasz sobie, że to zdarzyło się zupełnie niedawno - mówił Jim Sturgess.



Co więcej, aktorzy musieli również przejść "obóz przetrwania", podczas którego uczyli się polowania, zastawiania sideł, rozniecania ognia oraz wielu innych czynności, które były nie zbędne filmowym uciekinierom w przetrwaniu wędrówki.

Znany z przywiązywania uwagi do detali Weir zaprosił do produkcji twórców, z którymi współpracował już przy poprzednich produkcjach. Ekipa filmowa realizowała zdjęcia przez 65 dni na terenie Bułgarii, Maroka i Indii pod czujnym okiem operatora Russella Boyda, który w 2003 roku zdobył Oscara za zdjęcia do filmu "Pan i władca: Na krańcu świata" w reżyserii Weira. Oprawę muzyczną "Niepokonanych" opracował Burkhard Dallwitz, który skomponował dla reżysera ścieżkę dźwiękową do filmu "The Truman Show".
 
"Niepokonani" to produkcja polsko-amerykańska. Polskim koproducentem filmu jest Monolith Films. Obraz otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W Stanach Zjednoczonych premiera filmu odbyła się na początku września ubiegłego roku. W Polsce film pojawi się w kinach od 8 kwietnia.

/


sm