Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 10.06.2013

Talenty Trójki: Aleksandra Terpińska o fascynacji człowiekiem

- Interesują mnie historie, które wydarzają się między ludźmi. Człowiek jest dla mnie inspiracją na każdym etapie pracy, dużo czerpię ze spotkań z innymi. Uwielbiam film m.in. dlatego, że jest to praca zbiorowa, na każdym jej etapie można spotkać niezwykłych ludzi - podkreśla Aleksandra Terpińska.
Fragment plakatu do filmu Aleksandry Terpińskiej Święto zmarłychFragment plakatu do filmu Aleksandry Terpińskiej "Święto zmarłych"mat.prasowe

Uwagę jury zwrócił jej film "Święto zmarłych" zrealizowany na trzecim roku studiów. W dniu swoich 18. urodzin, bohaterka - Lena próbuje odnaleźć więź ze swoją rodziną. To również Święto Zmarłych, gdy razem z babcią i bratem odwiedza grób mamy. - Lena postanawia odnaleźć ojca, którego nigdy nie poznała. Ten ją odrzuca, ale to trudne wydarzenie prowadzi do zrozumienia, że dom, rodzinę można zbudować także z bratem czy babcią - mówi gość Ryszarda Jaźwińskiego.

Jak dodaje informacja o znalezieniu się w gronie finalistów talentów Trójki zastała ją w Cannes, gdzie zbierała fundusze na realizację projektu "Czeski łabędź". To dokument opowiadający o czeskich emerytkach z niewielkiej miejscowości, które postanawiają założyć grupę taneczną, w której repertuarze będzie m.in. "Jezioro łabędzie".

Miłość do kina, którą zainicjował m.in. Tarantino swoimi pierwszymi filmami początkowo musiała ustąpić potrzebom pragmatycznym. Aleksandra Terpińska skończyła najpierw psychologię. - Dyplom zrobiłam z mieszczańskiej potrzeby zrobienia solidnych, konkretnych studiów - mówi, jednocześnie dodając, że na reżyserię nie można pójść zbyt wcześnie. - Trzeba mieć już jakieś doświadczenia, mieć o czym opowiadać - ocenia artystka, która mimo młodego wieku może się poszczycić współpracą z Marcinem Krzyształowiczem, Wojtkiem Smarzowskim czy Małgośką Szumowską.

Konkurs Talenty Trójki, organizowany przez Trójkę, stanowi realną pomoc dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy – studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 000 zł) przyznawane są w trzech kategoriach: Teatr, Film i Sztuki wizualne.

W kategorii film do finału zakwalifikowano oprócz Aleksandry Terpińskiej, Grzegorza Zaricznego i Katarzynę Wilk.

Tu znajdziesz więcej informacji o Talentach Trójki >>>

Sylwetki finalistów prezentujemy przez trzy kolejne weekendy (1 i 2 czerwca, 8 i 9 czerwca, 15 i 16 czerwca) w audycjach "Radiowy Dom Kultury" , "Magazyn Bardzo Kulturalny" i "Trójkowo, filmowo".
Rozstrzygnięcie konkursu i gala wręczenia nagród odbędą się 20 czerwca w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Galę poprowadzą Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński. Podczas uroczystości wystąpi zespół UL/KR.
W tym roku po raz drugi wręczony zostanie także Diament Trójki – nagroda za całokształt. W tym roku otrzyma ją Janusz Głowacki .