Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Aneta Hołówek 09.07.2013

Turecki serial "Wspaniały wiek" może podbić serca Polaków

Ulice wymierały, ekspedientki prosiły szefów o wcześniejsze zamknięcie sklepów, gdy na ekranach telewizorów pojawiała się niewolnica Isaura i jej okrutny właściciel, Leoncio. To samo może się zdarzyć, gdy w Polsce emitowane będą produkcje tureckie.
Turecki serial Wspaniały wiek może podbić serca PolakówGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Turecki serial "Wspaniały wiek" może podbić serca Polaków. Fragment serialu - (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Turecki serial "Wspaniały wiek" może podbić serca Polaków - część druga (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Czytaj także

Intrygi, wzruszenie i szczęśliwe zakończenie to elementy idealnego serialu, który przyciągnie widzów przed telewizory.
W Polsce na przełomie 1984 i 1985 roku wyemitowano brazylijski serial "Niewolnica Isaura". Film był pierwszą telenowelą wyświetlaną w naszym kraju i od razu wywołał poruszenie. Z jednej strony totalną krytykę w prasie, a z drugiej - wielką sympatię widzów. Serial, uważany wówczas za przedstawieciela kategorii B, już w czwartym odcinku miał 84-procentową widownię. Jego oddziaływanie na emocje ludzi uznano za fenomen socjologiczny. We wtorkowe wieczory, kiedy nadawano serial, ulice pustoszały. Na fali tej popularności para aktorów grających główne rol (Isaurę i Leoncia) odwiedziła Polskę w maju 1985 roku. Podczas tygodniowej wizyty zahaczyli o Warszawę, Łódź, Skierniewice, Katowice, Sosnowiec i Kraków. Odwiedzali szkoły, szpitale i zakłady pracy.
Brazylijskie hity mogą zostać zastąpione przez produkcje rodem z Turcji. To one obecnie zdobywają szerokie rzesze publiczności na całym świecie. A najpopularniejszą telenowelą jest serial "Wspaniały wiek”.

Akcja rozgrywa się w haremie. Kobiety walczą o sułtana, są intrygi, jest płacz i wzruszenie. - Seriale tureckie odwołują się do tradycji rodzinnych, kontaktów sąsiedzkich, roli kobiety w społeczeństwie - mówi Agnieszka Aysheen Kaim, z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zapraszamy do wysłuchania fragmentu jednego z odcinków tureckiego dzieła. Specjalnie dla słuchaczy Trójki czyta go Maciej Gudowski.
Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między godziną 6.00 a 9.00.

(ah)