Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Ula Czerny 06.12.2010

Obejrzyj filmy o prawach człowieka na Watch Docs!

Jakiej muzyki słuchał Ceausescu? Czy meksykański płatny zabójca ma czyste sumienie? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, musisz wybrać się na warszawski festiwal.
Obejrzyj filmy o prawach człowieka na Watch Docsźr.mat.prasowe
Posłuchaj
  • Selekcjoner festiwalu Filip Grabowski o najlepszych filmach na Watch Docs
Czytaj także

Jednym z najważniejszych wydarzeń dziesiątej edycji Watch Docs jest pierwsza w Polsce retrospektywa wybitnego twórcy światowego dokumentu – Fredericka Wisemana, który na festiwalu spotkał się w sobotę z publicznością.

W ramach przeglądu twórczości Wisemana pokazany zostanie legendarny, przez wiele lat zakazany w USA „Titticut Follies”. To zbiorowy portret pacjentów i personelu stanowego szpitala psychiatrycznego w Massachusetts dla sprawców czynów karalnych, który jest prawdopodobnie jedynym amerykańskim filmem zatrzymanym przez cenzurę z powodów innych niż obsceniczność lub bezpieczeństwo narodowe.

Nie cofając się przed drastycznością, film ujawnia wstrząsające warunki, w jakich żyją pacjenci-więźniowie, rejestruje też przypadki ewidentnego okrucieństwa strażników. W słynnej sekwencji przymusowego karmienia pacjenta przez nos obrazy jego rozciągniętego ciała przeplecione są z ujęciami podobnie ułożonego, lecz martwego już ciała tego samego pacjenta, przygotowywanego do pogrzebu - po latach zresztą Wiseman przyznał, że było to przesadne rozwiązanie montażowe.

Film z 1967 roku wpłynął na polepszenie warunków w szpitalu, ale też był jednym z pierwszych filmów bujnie dziś rozwijającego gatunku - dokumentu o prawach człowieka.

W trakcie 10. edycji festiwalu "Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie" pokazanych zostanie łącznie 80 bezpłatnych projekcji. Impreza rozpoczęła się w piątek w Warszawie.

Podczas festiwalu odbędzie się konkurs na najlepszy film dokumentalny z ostatnich 10 lat. O nagrodę walczyć będzie 17 produkcji, wśród nich: film brytyjsko-kambodżański "Wrogowie ludu" (reż. Rob Lemkin i Thet Sambath). Dokument został w tym roku uhonorowany Specjalną Nagrodą Jury na festiwalu w Sundance w USA. To film o mężczyźnie (Thet Sambath, współreżyser dokumentu), który poświęcił kilkanaście lat życia na próby dotarcia do prawdy o ludobójstwie popełnionym przez Czerwonych Khmerów.



W ramach konkursowych projekcji pokazana zostanie także rumuńska "Autobiografia Nicolae Ceausescu" w reżyserii Andrei Ujica. Film miał swoją premierę w tym roku na festiwalu w Cannes, zmontowano go z niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych ukazujących prywatne życie rumuńskiego dyktatora.




Festiwal zakończy się 12 grudnia, w przyszłym roku najciekawsze filmy festiwalu wyświetlane będą w całej Polsce. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje o programie są dostępne na stronie internetowej festiwalu.

Aby wysłuchać dźwięku z audycji Wybieram Dwójkę - "Selekcjoner festiwalu Filip Grabowski o najlepszych filmach na Watch Docs", kliknij ikonę głośnika w boksie "Posłuchaj".

usc(na podst. PAP,www.watchdocs.pl)