Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 07.11.2014

Od potęgi do ruiny. Czy był możliwy inny scenariusz?

We Włostowie, niedaleko Opatowa, pośrodku wsi stoi zrujnowany pałac. Przed wojną była to siedziba rodu Karskich. Wojna go prawie oszczędziła, ale do obecnego stanu doprowadzili go późniejsi lokatorzy i motywowana ideologicznie niechęć do byłych właścicieli.
Pałac Karskich we Włostowie, stan z roku 2009Pałac Karskich we Włostowie, stan z roku 2009Wikipedia Commons/ Domena Publiczna/ Lajsikonik/ lic. CC BY-SA 3.0

Karscy poza pałacem we Włostowie mieli gorzelnię, młyny, cukrownię, stawy rybne, a nawet kolejkę wąskotorową pomiędzy wszystkimi folwarkami. Dziś po wielu z tych obiektów nie pozostał nawet ślad, a pałac jest w ruinie.

''

Majątek Karskich we Włostowie był jednym z najbardziej rozwiniętych technologicznie gospodarstw w przedwojennej Polsce. - Była tu linia telefoniczna i można było zadzwonić nie tylko do folwarków, ale nawet do stajni, by np. mieć na czas osiodłanego kuca - opowiada Juliusz Karski. Dziś nie ma już śladu po kolejce wąskotorowej czy stawach, a cukrownia i pałac są w ruinie.

- Ksiądz Siara mówi, że totalitaryzm relatywistyczny doprowadził do ruiny cukrownię, totalitaryzm komunistyczny zniszczył pałac Karskich, a wojenny kościół. To były trzy najważniejsze obiekty we Włostowie - opowiada autor książki "My z Pałacu" Andrzej Nowak-Arczewski. Czy był możliwy inny scenariusz? Posłuchaj całej audycji

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Jerzy Sosnowski
Goście: Andrzej Nowak-Arczewski oraz Juliusz Karski
Data emisji: 6.11.2014
Godzina emisji: 21.05
(sm, iwo)