Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Petar Petrovic 31.10.2015

Odkryto nieznaną twórczość Rafała Wojaczka. To poezja i opowiadania

Ponad pięćdziesiąt wierszy i sześć opowiadań, które nigdy nie były publikowane, znajduje się w Bibliotece Ossolineum we Wrocławiu. Dwa tygodnie temu znaleziska dokonali Maciej Malecki z Instytutu Mikołowskiego oraz badacz literatury Konrad Wojtyła.
Posłuchaj
  • Z wizytą w Instytucie Mikołowskim im. Rafała Wojaczka, który świętuje 15-lecie istnienia. Reportaż Katarzyna Hagmajer-Kwiatek (Spotkania po zmroku/Dwójka)
  • Konrad Wojtyła o odkryciu nieznanej twórczości Rafała Wojaczka (IAR)
Czytaj także

 - W szesnastu teczkach z dokumentami i rękopisami odkryli oni nieznane teksty, które zostały zdeponowane przez brata poety w 1986 roku - powiedział IAR Wojtyła. - Być może nie znalazł się ktoś, kto byłby na tyle rzetelny, aby wczytywać się karta po kartce. Ale Ossolineum wydało w 2003 roku inwentarz swojego archiwum.

CZYTAJ DALEJ
Rafał Wojaczek 663.jpg
Baudelaire i inni. Biblioteka Rafała Wojaczka

Każdy kto interesuje się twórczością Wojaczka mógł w ciągu kilkunastu minut mógł zweryfikować czy pojawiają się nowe teksty czy nie - mówi badacz.

Wojtyła dodaje, że wstępna weryfikacja pokazuje, że to dojrzałe teksty, które być może nie zostały opublikowane ze względu na cenzurę moralną lub polityczną. Jak podkreśla, odnalezienie prozy autorstwa Wojaczka może rzucić nowe światło na interpretację jego twórczości, która wyłącznie skupia się na jego utworach lirycznych.

Konrad Wojtyła oraz Maciej Malecki z Instytutu Mikołowskiego liczą, że znalezione wiersze i opowiadania Rafała Wojaczka ukażą się po latach w wersji drukowanej.

Rafał Wojaczek to pisarz zaliczany do grona poetów wyklętych, który debiutował w miesięczniku "Poezja" w 1965 roku. Przygotował on do druku cztery tomy poezji, z których za życia ukazały się zaledwie dwa: "Sezon" w 1969 i "Inna bajka" w 1970. Zmarł śmiercią samobójczą w 1971 roku.


pp/IAR