Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Lipka 13.10.2018

"Śledztwo ostatniej szansy", czyli międzywojenna, szpiegowska Warszawa

Warszawa, rok 1931. Pole Mokotowskie nie jest znanym nam obecnie zielonym parkiem, a wspaniałym lotniskiem.

"Śledztwo ostatniej szansy" Grzegorza Kalinowskiego "Śledztwo ostatniej szansy" Grzegorza Kalinowskiego

Rok 1931 to czas katastrof lotniczych, zdrady oficera sztabu generalnego i upadku słynnego kabaretu Qui Pro Quo. To nie jest także dobry rok dla szefa Brygady XI Specjalnej Urzędu Śledczego.

Podkomisarz Kornel Strasburger przeżywa kryzys. Wtedy otrzymuje sprawę ostatniej szansy. Brygada Specjalna ma pomóc wywiadowi w rozbiciu siatki szpiegowskiej. Kto odpowiada za zamachy na wybitnych polskich konstruktorów? O tym opowiada najnowsza książka Grzegorza Kalinowskiego: "Śledztwo ostatniej szansy".

– Polska chciała być wtedy lotniczą potęgą. Mieliśmy znakomite wyniki w sportach lotniczych, ale nie nadążał za tym przemysł. Jeden doskonały samolot, RWD-5, nie robił tu różnicy. To był świetny PR, natomiast nigdy nie wdrożono do produkcji samolotów, które miały gonić światową czołówkę. To było wiecznie w planach. Na lotnisku na Polu Mokotowskim dochodzi do serii katastrof lotniczych. Dlatego do mojego bohatera, Kornela Strasburgera, zgłasza się wywiad, by przeprowadzić śledztwo, które wyjaśni kto odpowiada za fatalną serię lotnictwa – mówi .

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Grzegorz Kalinowski (autor książki "Śledztwo ostatniej szansy")
Data emisji: 13.10.2018
Godzina emisji: 14.46

mat. prasowe/ml