Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Paulina Jakubowska 07.04.2011

Literacka przystań we Wrocławiu

Już po raz 16. we Wrocławiu organizowany jest port z książkami. W tym roku został zadedykowany Tadeuszowi Różewiczowi.
Literacka przystań we Wrocławiu

W tym roku Tadeusz Różewicz obchodzi swoje 90. urodziny i z tej okazji na 16. Porcie Wrocław zorganizowano pięć wydarzeń poświęconych jego twórczości. Dodatkowo wszyscy, którzy odwiedzą Wrocław w dniach 8 - 10 kwietnia, będą mogli rozkoszować się największą jak dotąd w Polsce prezentacja poezji latynoamerykańskiej, przyjadą również pisarze z Wysp Brytyjskich, poetki z Łotwy, Danii, Słowenii, Walii i Islandii, muzycy z Finlandii, Niemiec i Portugalii, blisko 50 krajowych twórców i 40 premierowych wydawnictw.

Festiwal rozpocznie otwarcie wystawy rękopisów Tadeusza Różewicza oraz widowisko literackie oparte na wierszach autora "Kup kota w worku" z udziałem 24 polskich poetów, m.in. Tadeusza Dąbrowskiego, Janusza Drzewuckiego, Ewy Lipskiej, Stanisława Stabry i Leszka Szarugi. Debatę "Czy Nobel zasłużył na Różewicza", która w marcu i kwietniu toczona będzie na festiwalowych stronach internetowych, podsumują Justyna Sobolewska, Jan Stolarczyk i Piotr Śliwiński.

8 kwietnia w całości będzie poświęcony Tadeuszowi Różewiczowi. Wydarzeniom towarzyszyć będą nowe książki autora: "Wycieczka do muzeum", "Margines, ale..." oraz faksymile rękopisów "Kartoteka: reprint" i "Historia pięciu wierszy", a także antologia "Dorzecze Różewicza", uzupełniona płytą DVD z filmem zrealizowanym w koprodukcji Biura Literackiego i TVP z nieznanymi materiałami z udziałem poety.

Na koniec dnia zaplanowano pokaz filmów i wyłonienie laureata w konkursie "Nakręć wiersz Tadeusza Różewicza". Czwarta edycja filmowego projektu Biura Literackiego zaangażowała w tworzenie poetyckich etiud kilkaset osób.

Warto zauważyć, że w morzu festiwali, jakie mają miejsce w Polsce tych literackich jest chyba najmniej. Tym cenniejsze są kolejne dni Portu Wrocław - sobota i niedziela - wypełnione bogatym programem. Impreza organizowana od szesnastu lat przez Artura Bursztę i Biuro Literackie - od zawsze stawia sobie za cel "zadrukowywanie kolejnych białych plam na literackiej mapie świata".

"Umocz wargi w kamieniu" Krystyny Rodowskiej to siódma obcojęzyczna festiwalowa antologia. To obszerna prezentacja poezji latynoamerykańskiej, a w niej najsłynniejsi, jak Vicente Huidobro, César Vallejo, Jorge Luis Borges, Pablo Neruda, Octavio Paz, José Emilio Pacheco, i tych trochę mniej znani, jak Nicolás Guillén, Pablo Antonio Cuadra, Nicanor Parra, Gastón Baquero, Roberto Juarroz, Ernesto Cardenal, Eduardo Lizalde, oraz Ci, którzy osobiście pojawią się na festiwalu: José Ángela Leyvy i Ambar Past.

W sobotę poetyckie czytania "piątego Beatlesa", czyli Briana Pattena podczas wieczoru z książką "Teraz będziemy spać, leżeć bez ruchu lub ubierzemy się na powrót" w przekładzie Jerzego Jarniewicza, Tadeusza Sławka, Piotra Sommera i Andrzeja Szuby. Swoją najnowszą publikację "Od kwietnia do kwietnia" zaprezentuje Michael Longley.

Autor przekładów, Piotr Sommer, wyróżniony przed rokiem Nagrodą Silesiusa za całokształt twórczości, zaprezentuje także liczący blisko pięćset stron tom "Zapisy rozmów. Wywiady z poetami brytyjskimi".

Ciekawą propozycją jest poezja pań. W sobotę owoce projektu, rozpoczętego już 4 kwietnia w miejskich przestrzeniach Wrocławia, zaprezentują: Ingmāra Balode, Julia Fiedorczuk, Sanna Karlström, Elżbieta Wójcik-Leese, Ana Pepelnik, Zoë Skoulding i Sigurbjörg Thrastardóttir.

Od tego roku jest szansa, że Port będzie postrzegany także jako przystań dla epiki (do tej pory kojarzony był przede wszystkim z poezją). Wszystko za sprawą aż ośmiu premierowych książek prozatorskich; wśród nich m.in. świetnie przyjęty debiut muzyka Indigo Tree Filipa Zawady "Psy pociągowe", "Warzywniak" Krzysztofa Jaworskiego, a także "Sanatorium" Rafała Wojaczka.

Pełen program festiwalu można odnaleźć tu. A wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

(pj na podst. mat.pras.)