Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 20.08.2012

Pismo metafizyczne

- Łączy nas przekonanie, że poezja jest duchową przestrzenią wspólną - mówił Tadeusz Dąbrowski, jeden ze współtwórców "Toposu", pisma literackiego redagowanego przez poetów.
Pismo metafizyczne
Posłuchaj
  • "Z najwyższej półki" 19.08.2012

"Topos" to ogólnopolski dwumiesięcznik literacki, wydawany w Sopocie a ukazujący się w całej Polsce. Czasopismo zostało założone w 1993 roku przez Krzysztofa Kuczkowskiego, który do dzisiaj nim kieruje. - 20 lat temu tę nazwę wymyślił Kazimierz Nowosielski, poeta, eseista, krytyk, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego a myśmy ją od razu przyjęli, bo ona oddaje tę ideę, którą chcemy popularyzować, czyli ideę miejsc wspólnych w kulturze, miejsc, które ludzi łączą a nie dzielą - mówił twórca pisma. Rozmówca Dariusza Bugalskiego zwrócił uwagę, że słowo topos jest anagramem słowa Sopotu.

Krzysztof Kuczkowski podkreślał, że "Topos" to nie tylko czasopismo, ale instytucja literacka, kulturalna. - To również festiwal poezji, Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Rainera Marii Rilkego, 80 tomów książek wydanych w bibliotece Toposu, cykle spotkań poetyckich - mówił gość Trójki.

Tadeusz Dąbrowski zaznaczył, że niełatwo wydaje się pisma kulturalne w Polsce. - W krajach zachodnich pismo literackie, które wychodzi dłużej niż kilka lat i trzyma poziom, traktowane jest jak dobro kultury. U nas, niestety, jest tak, że pod koniec roku nie wiemy, na ile numerów będziemy mogli sobie pozwolić w przyszłym - opowiadał poeta.

W poniedziałek, 20 sierpnia, o godz. 21.05 zapraszamy na "Klub Trójki" prosto z festiwalu Literacki Sopot.

(pg)