Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Petar Petrovic 20.11.2012

"Pisarz pozostający stale na służbie ojczyzny"

Tak Gustawa Herlinga-Grudzińskiego określił jego przyjaciel Stefan Frankiewicz. Prezydenci Polski, Włoch i Niemiec odsłonią dziś w Neapolu pamiątkową tablicę na domu, w którym mieszkał autor "Innego świata”.
Zofia Hertz, Jerzy Giedroyc, Gustaw Herling-Grudziński.Zofia Hertz, Jerzy Giedroyc, Gustaw Herling-Grudziński.Bohdan Paczowski, Maisons-Laffitte,1987, Archiwum IL
Posłuchaj
  • Były dziennikarz L'Osservatore Romano i ambasador Polski przy Watykanie Stefan Frankiewicz/IAR
Czytaj także

Bronisław Komorowski, Joachim Gauck oraz Giorgio Napolitano odsłonią tablicę na kamienicy, w której Gustaw Herling-Grudziński mieszkał od 1955 do 2000 roku.

Były dziennikarz L'Osservatore Romano i ambasador Polski przy Watykanie Stefan Frankiewicz podkreśla, że odsłonięcie tablicy przy via Crispi w Neapolu jest ważnym wydarzeniem. Przyjaciel Herlinga-Grudzińskiego cieszy się, że pamiątkowe uroczystości będą miały tak wysoką rangę.

Autor "Dziennika pisanego nocą” był człowiekiem, który trudno zawierał przyjaźnie. Stefan Frankiewicz wspomina, że autor "Innego świata” był zamknięty w sobie i małomówny.

Czytaj więcej o Herlingu-Grudzińskim >>>

Stefan Frankiewicz i Gustaw Herling-Grudziński poznali się na przełomie lat 70-tych i 80-tych. Frankiewicz Studiował filologię polską w Toruniu. W latach 1979-1989 mieszkał w Rzymie i był redaktorem polskiej edycji L'Osservatore Romano. W latach 90-tych XX był polskim ambasadorem przy Watykanie.

Na stronie herling.polskieradio.pl znajdziemy wywiady z pisarzem oraz jego wspomnienia z różnych okresów życia składające się na jedyną w swoim rodzaju autobiografię mówioną.\

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>