Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Karpa 17.11.2014

Wybory samorządowe 2014. PiS triumfuje

Według częściowych wyników PiS wyraźnie wygrał wybory do sejmiku w Małopolsce - tam zdobył 42 procent głosów i na Podkarpaciu - 46 procent głosów. Z kolei PO najlepszy wynik uzyskało w województwie pomorskim - 37 procent. PSL najlepiej poradziło sobie w województwie mazowieckim - 34 procent.
Politycy PiS: Jarosław Kaczyński, Ryszard Czarnecki, Joachim Brudziński i Jacek Sasin podczas wieczoru wyborczego Prawa i SprawiedliwościPolitycy PiS: Jarosław Kaczyński, Ryszard Czarnecki, Joachim Brudziński i Jacek Sasin podczas wieczoru wyborczego Prawa i SprawiedliwościPAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
  • Wybory samorządowe. PiS triumfuje w Małopolsce i na Podkarpaciu (Serwis informacyjny Trójki)
  • Mariusz Pieśniewski o kłopotach systemu informatycznego Państwowej Komisji Wyborczej (Zapraszamy do Trójki - ranek)

System informatyczny Państwowej Komisji Wyborczej po wczorajszych problemach zaczął działać, ale wyniki są wciąż cząstkowe. Na razie znamy pełne wyniki wyborów do 39 rad gmin. Udało się też ustalić wyniki w wyborach na prezydentów, wójtów i burmistrzów w 85 gminach i miastach - mówił sędzia Andrzej Kisielewski. Przyznał jednocześnie, że wciąż nie wiadomo, kto będzie zasiadał w radach powiatów i sejmikach wojewódzkich. Nieznane są też pełne wyniki w największych miastach, w tym w Warszawie, gdzie udało się zliczyć zaledwie mniej niż jeden procent protokołów z komisji wyborczych.
Według częściowych wyników PiS wyraźnie wygrał wybory do sejmiku w Małopolsce - tam zdobył 42 procent głosów i na Podkarpaciu - 46 procent głosów. Z kolei PO najlepszy wynik uzyskało w województwie pomorskim - 37 procent. PSL najlepiej poradziło sobie w województwie mazowieckim - 34 procent.
Zgodnie z tymi częściowymi wynikami, w województwie dolnośląskim PO otrzymała 32 procent, PiS-22, PSL - 17, SLD - 9 procent. W województwie kujawsko-pomorskim PSL otrzymał 31 procent, PO - 29, PiS - 20, SLD - 9 procent. W Lubelskiem - PiS - 35 procent, PSL -32, PO - 15, SLD - 7 procent. W Łódzkiem PiS - 28 procent, PSL - 28, PO - 23, SLD - 15 procent. W województwie małopolskim PiS - 42 procent, PSL - 23, PO - 21 procent. Na Mazowszu PSL otrzymał 34 procent, PiS - 29, PO - 16 procent. Na Pomorzu wygrało PO - 37 procent, PiS - 21, PSL - 20 procent, SLD - 10 procent. W Wielkopolsce PSL zdobył 26 procent, PO - 25, a PiS - 17 procent. SLD ma tu 11 procent.Prezydenci Lublina, Rzeszowa, Torunia, Gorzowa i Kielc utrzymają władzę. PKW podała cząstkowe wyniki głosowania.

W Lublinie władzę utrzyma Krzysztof Żuk, którego poparło nieco ponad 60 proc. wyborców, w związku z czym druga tura nie będzie potrzebna. Władze utrzymają też dotychczasowi prezydenci Rzeszowa i Torunia. W pierwszym z tych miast przeliczono prawie 99 proc. głosów, a Tadeusz Ferenc otrzymał 66,31 procent poparcia. PKW ogłosiła go zwycięzcą, podobnie jak Michała Zaleskiego w Toruniu. Ten ostatni otrzymał ponad 70 proc. przy 91 proc. przeliczonych protokołów. Podobnie było w Kielcach, gdzie Wojciech Lubawski otrzymał 55,68 proc. (prawie 96 procent przeliczonych głosów). W Gorzowie Wielkopolskim prezydentem pozostanie Jacek Wójcicki. Przy 98,5 procent przeliczonych głosów poparło go ponad 60 procent wyborców.

Wszystkie głosy przeliczono też w Białymstoku. Tam Tadeusz Truskolaski otrzymał 49,37 proc. i w drugiej turze zmierzy się z Janem Dobrzyńskim (34,16 proc.). Dogrywka będzie też prawdopodobnie Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Katowicach, Olsztynie, Opolu, Szczecinie i Wrocławiu. W stolicy przeliczono na razie ponad 30 proc. i na razie zapowiada się na drugą turę. Hanna Gronkiewicz-Waltz ma 45,37 procent poparcia, a Jacek Sasin - 29,09 procent.

IAR/Trójka/mk