Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 20.10.2010

Podążaj za pracą

- Trzeba pogodzić się z tym, że wielokrotnie będziemy zmieniać pracę, dlatego musimy być mobilni - powiedział Jeremi Mordasewicz ze związku pracodawców Lewiatan.
Podążaj za pracąfot. eastnews

W Polsce jest już 1 815 tys. zarejestrowanych bezrobotnych, aktywnie szuka pracy 62 proc. z nich. W urzędach pracy jest niewiele ofert dla osób z wyższym wykształceniem i osób młodych. Jak zatem efektywnie poszukiwać pracy i gdzie?

Magdalena Mrozek, doradca zawodowy z Centrum Informacji Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie podkreśliła, że sama rejestracja nie gwarantuje powodzenia. Jej zdaniem już decyzja o wyborze kierunku studiów może okazać się kluczowa, a każda następna wzmocni lub pogorszy naszą pozycję na rynku pracy. - Ważne jest, by kwalifikacje, które zdobywamy, były zgodne z naszymi predyspozycjami, nie ma sensu kierować się modą - powiedziała.

Warto także być konsekwentnym w wyborach, nie zmieniać co chwilę dziedzin, w jakich się dokształcamy lub zdobywamy doświadczenie.

Jej zdaniem również osoby bez doświadczenia mogą być atrakcyjne dla pracodawców. - Młodzi ludzie może nie mają doświadczenia związanego z pracą na etacie, ale mają staże, praktyki, zaangażowanie w organizacjach studenckich - dodała.

Czasami problem stanowi także wykorzystanie funduszy, które teoretycznie powinny bezrobotnym pomagać. Mowa tu o środkach z Europejskiego Funduszu Społecznego i Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, które dziś przeznaczane są głównie na szkolenia. – Lepiej byłoby te środki przekazać pracodawcom na tworzenie nowych miejsc pracy, bo każdy wolał by pracować, niż mieć masę certyfikatów, z których nic nie wynika – podkreśliła Urszula Obuchowska, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Bezrobotnych.

Jeremi Mordasiewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan podkreślił, że bezrobocie to problem złożony. Istnieje wiele nieracjonalnych rozwiązań, które należało by zmienić. - Kształcimy ludzi w kierunkach, na które nie ma zapotrzebowania na rynku pracy – powiedział. Istotne są także uwarunkowania urbanistyczne. Zdaniem eksperta stosunkowo łatwo jest znaleźć pracę w wielkich aglomeracjach miejskich, trudniej na prowincji, najgorzej jest na wsiach. - Nie zawsze też młodzi ludzie znajdą taką pracę jaką by chcieli, i nie za wymarzone wynagrodzenie - dodał.

Mordasewicz podkreślił znaczenie wsparcia rządowego dla wysiłków obywateli zwiększając nakłady na inwestycje. - Uda się to, jeśli będziemy preferować inwestowanie, a nie konsumpcję – powiedział. Zachęcił też wszystkich poszukujących pracy, by korzystali z pomocy urzędów pracy w zakładaniu własnej działalności. - Gorąco namawia do pracy na własny rachunek.

Posłuchaj, co mówili nasi słuchacze i eksperci: Magdalena Mrozek, doradca zawodowy z Centrum Informacji WUP w Warszawie, dr Dariusz Danilewicz z Katedry Rozwoju Kapitału Ludzkiego SGH, Urszula Obuchowska - wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Bezrobotnych, Jeremi Mordasiewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Piotr Rogowiecki - ekspert Pracodawców RP.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Zapraszamy do innych audycji o bezrobociu w Leśnej Akademii Sukcesu Polskiego Radia.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku, tuż po godz. 12.00.

(asz)