Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 23.11.2010

Oko w oko z ginącym

Sytuacja tygrysów żyjących na świecie jest dramatyczna. Aby zapobiec ich całkowitemu wyginięciu zorganizowano w Rosji „tygrysi szczyt”.
Tygrys sumatrzańskiTygrys sumatrzańskiWikimedia Commons/Petra Karstedt, lic.CC

Od niedzieli (21 listopada) trwa w Petersburgu spotkanie poświęcone wielkim kotom. Przedstawiciele 13 państw, na terenie których żyją tygrysy, starają się wypracować strategię ochrony tych zwierząt i zapobiec wyginięciu tego gatunku. Gospodarzem spotkania jest premier Władimir Putin.

W ciągu wieku ich populacja spadła ze stu tysięcy do 3.200 sztuk (ok. 4000 wliczając tygrysy w ogrodach zoologicznych).

- Na początku XX wieku było jeszcze 8 podgatunków, spośród nich wymarły już tygrysy kaspijskie, balijskie i jawajskie – powiedziała Maria Krakowiak z Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Pozostałe przy życiu gatunki to tygrysy południowochińskie (ok. 20 sztuk), indochińskie, sumatrzańskie (ok. 400), amurskie (ok. 250) i bengalskie (ok. 3000).

Maria Krakowska opowiada o tygrysiej naturze i zachowaniu

Anna Drążkiewicz z WWF Polska podkreśliła, że tygrysy borykają się z dwoma głównymi problemami. Pierwszym z nich jest wycinanie lasów, czyli zabieranie naturalnej przestrzeni życiowej tygrysom, ale tez zwierzętom, którymi się żywią.

Drugim bardzo ważnym problemem jest niestety kłusownictwo. – Kwitnie czarny rynek produktów wykonanych z tygrysa - dodała. Kości, pazury i inne organy tych zwierząt, są wykorzystywane w niektórych państwach do produkcji leków. Wyrabia się także amulety, ozdoby, no i oczywiście skóry.


Tygrysy na wolności żyją w Bangladeszu, Bhutanie, Birmie, Kambodży, Chinach, Indiach, Indonezji, Laosie, Malezji, Nepalu, Rosji, Tajlandii i Wietnamie.

Aby wysłuchać całej audycji "Oko w oko z ginącym" i dowiedzieć się więcej o losie ginących zwierząt, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce powyżej.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00 rano. Zapraszamy.


(PAP/asz)