Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 26.06.2011

"Nad morzem" zachwyca pięknem natury i relacji (galeria)

W zamyśle film miał opowiadać o rafie koralowej wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Finalnie przerodził się w dzieło o niesamowitej relacji ojca i syna.
Kadr z filmu Nad morzemKadr z filmu "Nad morzem"mat. dystrybutora
Galeria Posłuchaj
  • Trójkowo, filmowo 26 czerwca
Czytaj także

- "Nad morzem" to debiut pełnometrażowy młodego meksykańskiego reżysera Pedra Gonzáleza-Rubio, który wcześniej skupiał się na ekologii i tworzył dokumenty o przyrodzie – mówi Weronika Adamowska z firmy dystrybucyjnej Against Gravity.

Film, który został uznany za jeden z najciekawszych meksykańskich filmów 2009 roku, zaciera granicę pomiędzy klasycznym filmem fabularnym a dokumentalnym. – Bohaterowie to prawdziwy ojciec i syn, nawet ich imiona nie zostały zmienione – dodaje.

/

Natan ma pięć lat. Jest synem Meksykanina i Włoszki, którzy decydują się na rozwód. – Ci ludzie nie mieli ze sobą nic wspólnego, nie chcieli egzystować w swoich światach, dlatego każde z nich wróciło do siebie – wprowadza w fabułę filmu.

Te dwa różne bieguny łączy już tylko jedno – pięcioletni syn Natan (Natan Machado Palombini), którym oboje dzielą się bez problemów i kłótni. Natan funkcjonuje zatem w dwóch światach, ale odnajduje się w nich doskonale.

Matka postanawia zamieszkać z synem w Rzymie, ale nie ogranicza to kontaktu z ojcem, który decyduje wyruszyć z synem na otwarte morze.

W zamyśle "Nad morzem" miało być filmem o jednej z największych raf koralowych na świecie, apelem o uratowanie Banco Chinchorro wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie bez powodu, na tegorocznym Planet Doc film otrzymał nagrodę za zdjęcia, a także Nagrodę Magicznej Godziny. – Jednak na miejscu reżyser poznał wyjątkowego człowieka – Jorge oraz jego synka i tak powstał ten film, punkt nacisku przeniósł się na relacje ojca z synem – dodaje Weronika Adamowska.

"Nad morzem", reż. Pedro González-Rubio, Meksyk, 2009, 73 min. Film wszedł do polskich kin 24 czerwca. Trójka sprawuje nad nim patronat medialny.



Wybrane festiwale i nagrody:

2011 – Nagroda Magicznej Godziny i Wyróżnienie Specjalne Jury Canon Cinematography Award na 8. festiwalu Planete Doc w Warszawie
2009 – MFF Toronto
2009 – Nagroda Tiger Award na MFF Rotterdam
2009 – MFF Berlinale
2009 – Nagroda dla Najlepszego Filmu Meksykańskiego na MFF w Moreli
2009 – Nagroda Jury na MFF Miami

(asz/mat. prasowe)