Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 20.02.2014

Audiodeskrypcja, czyli jak odmalować piękno świata niewidomym

Osoby z dysfunkcjami sensorycznymi też chcą chodzić do kina, teatru, na wystawy i czerpać w pełni z życia kulturalnego. Dzięki audiodeskrypcji jest to możliwe. Jak są przygotowywane tego typu opisy i dlaczego jest to tak ważne - o tym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
Audiodeskrypcja, czyli jak odmalować piękno świata niewidomymGlow Images/ East News

Robert Więckowski, autor hasła kampanii społecznej pod tytułem "Zabierz laskę do kina" zajmuje się audiodeskrypcją różnych tekstów kultury m.in.: filmów, spektakli teatralnych, dzieł sztuki. - Chcieliśmy zrobić tę kampanię, żeby nie trzeba było za każdym razem tłumaczyć o co chodzi i dlaczego niewidomi i niesłyszący mogą pojawić się w kinie, w teatrze, w muzeum. Chcieliśmy, by to, że osoby z dysfunkcją sensoryczną uczestniczą w kulturze, było dla wszystkich oczywistością - mówi konsultant audiodeskrypcji i były dziennikarz.
Gość Trójki podkreśla, że przemawia w imieniu osób, które proszą o dostrzeżenie specyficznych potrzeb określonej grupy społecznej, która przez kilkadziesiąt lat była wyłączona z życia kulturalnego. - Osoby z niepełnosprawnością, jakie by nie były, są ludźmi: mają te same potrzeby, nie tylko fizyczne, ale również duchowe, kulturalne. Mają głód i potrzebę obcowania ze sztuką. To, że ktoś nie widzi, nie znaczy, że nie ma głodu piękna - dodaje Jarosław Gniatkowski, który zanim stracił wzrok był realizatorem dźwięku w Polskim Radiu.
Czym jest zatem audiodeskrypcja? Jak tłumaczy Iza Natasza Czapska to opis przygotowany dla osób niewidomych i słabo widzących, mający na celu uzupełnienie obrazu. - Poza dialogami, które są dla wszystkich zrozumiałe, są momenty w filmie czy sztuce bez słów, co sprawia, że osoba niewidoma czy słabo widząca jest zdezorientowana, nie wie co się dzieje, a często ma to duże znaczenie dla akcji. Osoba niewidoma też chce wiedzieć ile bohaterowie mają lat, jak wyglądają, w co są ubrani. Opisanie tego świata, który rodzi się w wyobraźni osoby niewidzącej należy do zadań audiodeskryptora - opowiada autorka tego typu opisów.

Rozrywka w Trójce >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Mówimy czasem, że ktoś jest ślepy lub głuchy na  sztukę. Ta osoba nie ma do tego świata mentalnego dostępu. A osoby niewidome, czy niesłyszące? Czy te osoby muszą być skazane na wykluczenie kulturalne? Jakie są ich bariery? Czy osoby z niepełnosprawnością mogą same pokonać barierę dostępności do kultury, czy też potrzebują zewnętrznego wsparcia lub współpracy? I czy w ogóle łakną takiego dostępu, czy są gotowe do obcowania ze sztuką? Posłuchaj całej rozmowy!

Fundacja Kultura Bez Barier prowadzi kampanię społeczną pod nieco zaskakującym tytułem "Zabierz laskę do kina". O dostępie niewidomych, niesłyszących i niedosłyszących do świata kultury rozmawialiśmy w  "Klubie Trójki".

"Klub Trójki" poprowadził Dariusz Bugalski.

Do słuchania audycji "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

(sm,ei)