Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Urszula Czerny 08.09.2010

"Bitwa pod Grunwaldem" pod lupą konserwatora

Obraz Jana Matejki ma 42 metry kwadratowe, a jego konserwacja potrwa rok. Zdaniem niektórych ekspertów, to stanowczo za krótko.
Obraz Jana Matejki  Bitwa pod GrunwaldemObraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem"źr.wikipedia

W warszawskim Muzeum Narodowym trwa konserwacja dzieła Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Prace konserwatorskie obrazu o powierzchni czterdziestu dwóch metrów kwadratowych potrwają do września przyszłego roku. Wówczas dzieło Matejki ma trafić do Berlina na wystawę ukazującą tysiąc lat stosunków polsko-niemieckich.

Początkowe prace polegają na zeskrobywaniu skalpelem wosku i kalafonii z tyłu obrazu. Nad tym pracuje kilka osób. Konserwatorzy zużywają kilkaset skalpelów tygodniowo. Jak podkreślają, jest to żmudna, fizyczna praca.

Konserwacja odbywa się w tle konfliktu między dyrekcją a pracownikami Muzeum Narodowego. Część pracowników, w tym główna konserwator Dorota Ignatowicz-Woźniakowska, zbuntowało się przeciwko decyzji dyrekcji. Presja przełożonych, by konserwacja przebiegła szybko - ich zdaniem - odbije się negatywnie na stanie obrazu.

Prace konserwatorskie są finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zbiórki publicznej oraz prywatnych mecenasów. Resort kultury przeznaczy na konserwację w sumie 950 tysięcy złotych. Prowadzona obecnie konserwacja jest już piątą w historii obrazu, który Matejko stworzył w 1878 roku.

W Muzeum Narodowym w Warszawie, w trakcie konserwacji płótna pokazywana będzie "Bitwa pod Grunwaldem" w 3D, którą przygotował nominowany do Oscara animator Tomasz Bagiński.

(IAR)