Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Ula Czerny 15.11.2010

Trójka szuka Banksy'ego w Londynie

Bierzemy pod lupę sztukę ulicy z Londynu, bo to tam powstają najpiękniejsze murale na świecie i tam tworzy genialny artysta Banksy.
Szablon BanksyegoSzablon Banksy'egoźr.mat.prasowe
Posłuchaj
  • Sztuka na ulicach Londynu
Czytaj także

Banksy to tajemniczy twórca murali, artysta prowokator, którego twarzy nikt nigdy nie widział. Choć jego prace osiągają zawrotne ceny na aukcjach sztuki, on nie godzi się na żadne twórcze kompromisy. Do polskich kin wszedł właśnie dokument wyreżyserowany przez Banksy'ego "Wyjście przez sklep z pamiątkami", z tej okazji dziennikarze Trójki Agnieszka Obszańska i Jan Niebudek wybrali się do Londynu, przygotowując reportaż podążali krok w krok za Banksym.

W stolicy Wielkiej Brytanii sztukę ulicy można spotkać dosłownie wszędzie, jednak najciekawsi artyści od zawsze tworzą we wschodniej części miasta. Tak, jak w Polsce, w Anglii malowanie murali jest nielegalne, dlatego artyści pracują pod osłoną nocy lub nad ranem.

- Na ulicę Brick Lane warto wybrać się wczesnym rankiem, ponieważ sklepy otwierają się tu o dziesiątej, a wiele interesujących prac znajdziemy na sklepowych roletach. Gdy się podniosą, nikt tych prac nie dojrzy - tłumaczy May, która oprowadzała dziennikarzy Trójki po Londynie.

Spacerując londyńskim chodnikiem możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele prac znajduje się na dachach budynków. Na każdym rogu jest tu coś interesującego, trzeba się tylko trochę porozglądać.

W Londynie niełatwo trafić na nowe prace Banksy'ego. Jego murale znikają bardzo szybko, a Banksy coraz rzadziej się tu pojawia, ponieważ wschodnia część miasta jest już nasycona sztuką ulicy.

- Jedną ze swoich pierwszych prac Banksy stworzył na Old Street. To były postacie z filmu "Pulp Fiction". To wtedy zaczęło być o nim głośno, ponieważ jego praca była zabawna i kolorowa. Z tym muralem wiąże się historia walki z właścicielem sklepu, który wściekł się i zaraz zamalował go czarną farbą - mówi May.

Od tej pory wiele się zmieniło, nowe prace Banksy'ego są przez miasto chronione za pomocą specjalnych szyb. Władze miejskie na działania zdolnych streetartowców przymykają oko. W Londynie obok siebie istnieją nocne, nielegalne akcje grafficiarzy, jak i wystawy streetartowców, którzy przeniknęli już do świata sztuki. To właśnie o tych dwóch sferach sztuki ulicy, opowiada dokument Banksy'ego "Wyjście przez sklep z pamiątkami".

Reportaż "Sztuka na ulicach Londynu" znajduje się po prawej stronie artykułu.

usc