Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
migrator migrator 21.03.2009

Reportażyści nagrodzeni

Polskie Radio przyznało „Melchiory 2008” w sobotę, 21 marca br. podczas Gali Polskich Reportażystów na Zamku Królewskim w Warszawie. Najważniejszą nagrodę – Radiowego Reportażysty Roku jury jednogłośnie przyznało Cezaremu Galkowi z Radia Zachód.

W tym roku na konkurs wpłynęły 84 prace. Spośród nich jury w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Janina Jankowska, Hanna Krall, Krystyna Melion oraz Anna Sekudewicz wyłoniło zwycięzców. Przewodnicząca jury podkreśliła wysoki poziom prac nadesłanych na tegoroczną edycję konkursu, co jej zdaniem jest potwierdzeniem znakomitej pozycji polskiego reportażu na radiowej mapie świata.

Tytuł Radiowego Reportażysty Roku, nagroda pieniężna i statuetka Melchiora przypadły Cezaremu Galkowi za podejmowanie ważnych społecznie tematów, rzetelną dokumentację i poszukiwania formalne.

Jak co roku przyznane zostały również nagrody w kategorii Premiera Roku. Nagrodę im. Witolda Zadrowskiego za reportaż artystyczny jednogłośnie przyznano Janowi Smykowi z Polskiego Radia Białystok za reportaż „Gdy strumyk płynie…”. W uzasadnieniu przyznania nagrody jury podkreśliło mistrzowskie operowanie radiowymi środkami wyrazu oraz skonstruowanie znakomitej, wieloznacznej opowieści pełnej humoru i tragizmu. Nagroda im. Witolda Zadrowskiego za reportaż społeczny została przyznana ax quo dwóm audycjom: reportażowi „Bombka szczęścia” autorstwa Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka ze Studia Reportażu i Dokumentu PR / Głos Ewangelii oraz audycji „Walka z wiatrakami” Patrycji Gruszczyńskiej-Ruman ze Studia Reportażu i Dokumentu PR. „Bombka szczęścia” została uznana przez jury za niezwykle przejmującą opowieść o ludzkim losie, która pomimo tragizmu nie pozbawia nadziei. Materiał Patrycji Gruszczyńskiej-Ruman został doceniony za ukazanie trudnych wyborów, trudnych decyzji zarówno matki jak i córki, wzajemnego braku zrozumienia i dojrzewania do akceptacji.

Statuetki Melchiorów powędrowały również do Edyty Gietki z tygodnika „Polityka” oraz Agnieszki Świdzińskiej z TVP SA Oddziału Katowice. Obie panie nominowane były w kategorii Inspiracja Roku. Jury doceniło reporterkę „Polityki” za pisanie o najtrudniejszym: miłości, śmierci, odczłowieczeniu i godności człowieka, bezbłędną formę reportaży oraz wielki i wspaniały talent. Agnieszka Świdzińska otrzymała nagrodę za rezultat kilkunastoletniej pracy nad filmem, w czasie której autorka dotarła do nowych faktów i dokumentów dotyczących pacyfikacji kopalni „Wujek” oraz za rzetelną i powściągliwą formę reportażu. Każdy z nagrodzonych otrzymał również nagrodę pieniężną.

Celem konkursu, od początku jego powstania, jest promowanie indywidualności autorskich oraz ambitnych form twórczości radiowej jak również uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych.

Wręczenie nagród uświetnił recital piosenek Edith Piaf w wykonaniu Anny Sroki z zespołem: Ula Borkowska – fortepian, Klaudiusz Baran – akordeon, Konrad Kubicki – bas. Wystąpił także Chór Dziewczęcy WIWAT pod dyrekcją Alicji Mossakowskiej.