Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
migrator migrator 28.03.2009

W sidłach namiętności

Izabella Cywińska od wielu lat zafascynowana jest pisarstwem Isaaka Singera. Kilka lat temu napisała scenariusz filmowy oparty na kanwie jego opowiadań. Do realizacji filmu jednak nie doszło. To, że od roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Teatru Ateneum, stworzyło niepowtarzalne warunki do tego, by z twórczością żydowskiego pisarza zmierzyc się w teatralnej przestrzeni. I jak sama dodała, na klika dni przed premierą spektaklu "Namiętności" , cieszy się z tej możliwosci bardzo, bo ta twórcz

Namiętności” to spektakl, który powstał na kanwie trzech opowiadań Isaaka Singera: „Brody”, „Wielbicielki” i „Przygody”. Jest w nich opowiedziana historia trzech kobiet, które uzależniają swoje życie od... wizyty u Autora. Wszystkie przychodzą do niego po ratunek, zrozumienie, radę. Jedna z nich chce uratować męża, którego niezwykle kocha. Dowodem tego jest broda, którą zapuściła kilka lat wcześniej. Jej mąż, który jest pisarzem, umiera. Jedyne co może dla niego zrobić w ostatnich chwilach życia, to zdobyć przychylną recenzję od Autora. Druga kobieta właśnie rozstała się z mężem. Odwiedza Autora, by teraz on zaspokajał jej seksualne potrzeby. Trzecia kobieta jest tajemnicą. Jest szalona i odchodzi szalona. „To, że przedstawiona sytuacja dotyczy w dużym stopniu kobiet, nie ma znaczenia. Ta sztuka mówi o człowieku i o jego tajemnicach- dodaje Izabella Cywińska.
Jak to u Singera bywa namiętności i manie uosobione zostaną przez widma i duchy, które w postaci chóru pojawia się na scenie. Komentarz do namiętności ludzkich stanowiły będą piosenki napisane przez Andrzeja Poniedzielskiego do muzyki Jerzego Satanowskiego.


Fragmenty spektaklu i rozmowy z twórcami


W roli Autora zobaczymy Grzegorza Damięckiego. W pozostałych rolach wystąpią m.in.: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Krystyna Tkacz, Magdalena Zawadzka, Krzysztof Gosztyła, Henryk Łapiński, Jerzy Kamas.Jako Chór wystąpią: Halina Łabonarska, Dorota Nowakowska i Jan Janga Tomaszewski.

Premiera spektkalu 29 marca na deskch Teatru Ateneum.

Isaak Bashevis Singer (1889- 1991) - pisarz polsko-amerykańsko-żydowski, tworzący głównie w języku jidysz. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978, którą to nagrodę otrzymał „za pełną pasji sztukę narracji, która wychodząc z tradycji polsko-żydowskiej, odnosi się do uniwersalnej kondycji życia ludzkiego”. Do pereł literatury światowej należą krótkie opowiadania Singera, cenione nie tylko za narratorski kunszt ,ale i za czysty, precyzyjny styl oraz sportretowanie zastępu niezwykle barwnych i żywych postaci.