Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 26.01.2018

Teatr Wiczy

W pierwszej połowie lat 90. panowała moda na teatry nieinstytucjonalne, w instytucjonalnych panował natomiast zastój, który dziś oceniamy jako ciszę przed burzą (rok 1997).

Teatr alternatywny, off-owy, niezależny. Różnie nazywały siebie małe grupy teatralne, na różne sposoby próbowano je klasyfikować. Przeważnie miały swoje początki w ruchu studenckim. Działały naturalnie i te, powstałe w poprzedniej epoce, które głównie kontestowały ustrój. W tych okolicznościach, w 1991 roku powstał w Brodnicy Teatr Wiczy, od 1998 roku, działający w Toruniu. Kiedy Romuald Wicza Pokojski wraz z Aleksandrą Szymańską wygrali konkurs na dyrektorów Biura Gdańsk i Metropolia ESK 2016 (skracamy historię zawodową Romualda Pokojskiego, gdyż jest w niej też etap warszawski), zadawaliśmy sobie pytanie o losy Teatru Wiczy. Gdańsk nie został ESK, natomiast Romuald Wicza Pokojski pozostał w Gdańsku, wybrany na dyrektora Teatru Miniatura. Szczęśliwie w 2016 roku rozpoczął on wraz z zespołem Wiczy przygotowania do premiery na 25-lecie swojego teatru. Odbyły się pokazy przedpremierowe, na premierę zabrakło środków. Zorganizowano zbiórkę, premiera odbyła się i 2 oraz 3 lutego zostanie pokazana w Teatrze Gdynia Główna. "Dobroć nasza dobroć" – taki tytuł nosi sztuka, napisana wyreżyserowana przez twórcę grupy i z jego scenografią. To dobry moment, by przypomnieć historię Teatru Wiczy, ale też, żeby zacząć na nowo przyglądać się polskiej alternatywie teatralnej. Może uda się stworzyć cykl , pod hasłem "Mała antologia teatru alternatywnego", w skrócie: "Mantologia". Niedawno swój jubileusz obchodził senior czyli OPT Gardzienice (teatr źródeł), o swoim istnieniu przypomina teatr średniego pokolenia "Biuro Podróży". 


. .

Zaczynamy w nocy z 25 na 26 spotkaniem z reprezentacją Teatru Wiczy. W studiu Radia Gdańsk założycielowi grupy - Romualdowi Wiczy-Pokojskiemu - towarzyszyli: Zofia Nather i Krystian Wieczyński. Nasi goście opowiedzą o premierze, ale też przyjrzymy się miejscu teatru alternatywnego na współczesnej mapie teatralnej. Ponadto, w studiu w Warszawie towarzyszył nam Radosław Garncarek, a Radosław Smużny połączył się z nami telefonicznie z Torunia.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 26.01.2018
Godzina emisji: 0.05