Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Bartosz Chmielewski 15.02.2013

"Jezus nie był sojusznikiem posłów ani księży"

Założyciel chrześcijaństwa był przeciwko władzy, nie uprawiał polityki. Był wywrotowcem, anarchistą, tym, który wypowiada się przeciw represyjnym systemom. Taki przynajmniej jest bohater kontrowersyjnego monologu Klausa Kinskiego, po raz pierwszy wystawianego w Polsce.
Barbara Wysocka, fot. z prób do Jezusa Chrystusa Zbawiciela Klausa Kinskiego, reż. M. ZadaraBarbara Wysocka, fot. z prób do "Jezusa Chrystusa Zbawiciela" Klausa Kinskiego, reż. M. Zadara teatrdramatyczny.pl
Posłuchaj
  • Z Michałem Zadarą rozmawia Monika Pilch
  • Przed premierą "Sprawy Makropulos" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej
  • Cezary Tomaszewski nt "Amadigi di Gaula" Haendla
Czytaj także

– Tekst Klausa Kinskiego o Jezusie wypłynął na fali niemieckiej teologii posoborowej, która zwracała uwagę na to, jak dzikim i nieokiełznanym zjawiskiem był Jezus – mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" Michał Zadara, ceniony reżyser teatralny, który przygotował dla warszawskiego Teatru Dramatycznego nigdy niewystawiany w naszym kraju monolog Kinskiego.
Jak podkreślał Zadara, tekst ten wydaje się mu dziś wciąż bardzo aktualny. – W dyskusji o Kościele i religii nie pojawia się tak oczywisty głos, że Jezus nie był sojusznikiem posłów ani księży, kogokolwiek, kto by reprezentował jakąś władzę – mówił reżyser o antysystemowym, anarchizującym duchu, w jakim wypowiadał się, i działał, Chrystus.
Klaus Kinski – jeden z najbardziej kontrowersyjnych i najwybitniejszych aktorów niemieckich, współpracownik Wernera Herzoga – dwukrotnie wygłosił własną wersję życia Jezusa Chrystusa. Scenariusz "Jezusa Chrystusa Zbawiciela" jest uwieńczeniem jego wieloletniego zainteresowania Ewangeliami. Był to ostatni występ Kinskiego na żywo, przedstawił w nim Jezusa jako jednego z "najodważniejszych, najbardziej wolnych, najnowocześniejszych spośród wszystkich ludzi, który woli dać się zmasakrować, niż żywcem zgnić z innymi". Kinski wyrwał figurę Jezusa instytucjom władzy i przywrócił go kontrkulturze, przypominając, że Jezus nie chciał nigdy być sojusznikiem jakiejkolwiek władzy i przeciwstawiał się wszystkim stosunkom, w których człowiek jest poniżany i wykorzystywany.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Michałem Zadarą, którą przeprowadziła Monika Pilch

***

Ponadto w "Wybieram Dwójkę": rozmowa przed niedzielną premierą "Sprawy Makropulos" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej oraz spotkanie z Cezarym Tomaszewskim, który opowiadał o prmierze "Amadigi di Gaula" Haendla, przygotowywanej przez Capellę Cracoviensis.

Audycję prowadziła Katarzyna Nowak.

14 lutego (czwartek)