Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Ludwika Mastalerz 02.03.2011

Kompozytor Stefan Kisielewski?

Dwójka poleca książkę "Stefan Kisielewski" Małgorzaty Gąsiorowskiej.
Kompozytor Stefan Kisielewski?

Polskie Wydawnictwo Muzyczne prezentuje Książkę Małgorzaty Gasiorowskiej "Stefan Kisielewski", która ukazała sie 28 lutego 2011 roku.

Stefan Kisielewski – publicysta, prozaik, krytyk muzyczny, polityk i… kompozytor? Kompozytor przede wszystkim!

/

Tę prawdę postanowiła pokazać autorka niniejszej publikacji. Małgorzata Gąsiorowska – znakomity teoretyk muzyki, autorka monografii o Grażynie Bacewicz, skrupulatny badacz i uważny obserwator – śledziła z daleka i z bliska losy wyjątkowego człowieka, jakim niewątpliwie był Stefan Kisielewski. W książce dzieli się z nami swoimi obserwacjami i poglądami, nie szczędząc przy tym dużej dawki humoru, ale i refleksji. Odnajdziemy tu zatem wnikliwe spojrzenie na życie kompozytora na tle historii Polski, na jego pracę jako redaktora, nauczyciela, posła, kompozytora, która to nieustannie splatała się z pełnionymi rolami męża, ojca i przyjaciela. Przeczytamy szczegółowe analizy utworów, począwszy od młodzieńczego Kwartetu smyczkowego, a skończywszy na ostatnim dziele – Koncercie fortepianowym. Poznamy prywatne poglądy Kisiela, jego literacko-muzyczne upodobania, nastawienie do świata i ludzi, a także i publicznie okazywany stosunek do ówczesnej władzy i polityki kraju.

Książka zawiera liczne przykłady nutowe, pełny wykaz twórczości kompozytora, bibliografię oraz indeksy. Całość wzbogacają fotografie – zarówno te znane, jak i prywatne, pochodzące z rodzinnego albumu.

Jedno jest pewne – dzięki tej książce, już nikt nie będzie zdziwiony, że Kisiel komponował! Pisał muzykę przeróżną: od czystych form poprzez muzykę do filmów po quasi rozrywkowe utworki. Swoje specyficzne widzenie świata i niebanalne poczucie humoru wyrażał w swoich utworach, w których bawi się różnymi konwencjami „prowokując do pytań o rolę śmiechu w czasach wcale nie śmiesznych”. Humor i niewymuszony wdzięk utworów muzycznych Kisielewskiego wskazują, że pomimo zupełnie innej materii, jaką reprezentuje twórczość muzyczna w opozycji do literackiej, jest to wciąż ten sam człowiek – po prostu Kisiel.

Pod koniec swojego życia zwierzył się synowi: "Wiesz, wczoraj z nudów liczyłem swoje utwory. Jest ich sto. I wymienił płynnie kolejne kompozycje solowe, kameralne, orkiestrowe, balety, muzykę filmową, śpiewogry".

O kulisach powstania znanego wielu pokoleniom muzyków Gwiazdozbioru Muzycznego, o fascynującej roli jurora na I Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym triumfowała Karin Stanek, o krytycznej obecności na Warszawskiej Jesieni, o polemikach z szermierzami „nowego słowa” Bogusławem Schaeferem czy Bohdanem Pociejem – o tych przebogatych obserwacjach i analizach autorka pisze w swojej książce wartko i potoczyście.

Książka ukazuje się dokładnie w setną rocznicę urodzin kompozytora. Jej debiut przypieczętowany jest uroczystym koncertem prezentującym utwory Kisielewskiego.

Koncert ten odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego 13 marca 2011 o godzinie 19.00. Będzie transmitowany w 2 Programie Polskiego Radia.

W koncercie przypomnimy nie tylko utwory Kisielewskiego, ale także Grażyny Bacewicz – ze względu na długoletnią przyjaźń z kompozytorką – i Adama Walacińskiego – jednego z najwybitniejszych uczniów Kisielewskiego. Koncert wykona Sinfonia Varsovia po dyrekcją Jacka Kaspszyka a partię solową Koncertu fortepianowego zagra Julia Samojło.

Z inicjatywy Wydawnictwa przy współpracy z autorką książki powstała również wystawa poświęcona życiu i przebogatej twórczości Kisiela, którą można zobaczyć w wersji planszowej i internetowej pod adresem www.kisielewski.art.pl