Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 11.12.2013

Papież Franciszek został Człowiekiem Roku tygodnika "Time"

Amerykański tygodnik "Time" przyznał prestiżowy tytuł Człowieka Roku papieżowi Franciszkowi.
Papież FranciszekPapież FranciszekPAP/EPA/CLAUDIO PERI

Tytuł Człowieka Roku tygodnik "Time" przyznaje od 1927 roku człowiekowi, grupie ludzi, maszynie lub idei, która w minionym roku miała największy wpływ na wydarzenia na świecie - w pozytywnym lub negatywnym znaczeniu.
Redaktor naczelna "Time" Nancy Gibbs podkreśliła w programie "Today" w telewizji NBC, gdzie ogłosiła wybór redakcji swego tygodnika, że papież w niezwykły sposób odmienił ton i postrzeganie jednej z najpotężniejszych na świecie instytucji.
- Rzadko się zdarza, by nowy aktor na światowej scenie przyciągnął tak szybko tyle uwagi, zarówno młodych, jak i starszych, wierzących i wątpiących - wyjaśniała. Jak dodała, w ciągu dziewięciu miesięcy Franciszek "potrafił umiejscowić się w centrum fundamentalnych dyskusji naszych czasów: o bogactwie i biedzie, sprawiedliwości, przejrzystości, nowoczesności, globalizacji, roli kobiety, naturze małżeństwa oraz pokusach władzy".
W 2012 roku Człowiekiem Roku został po raz drugi Barack Obama. Wcześniej amerykański prezydent został wyróżniony tym tytułem w 2008 roku. Jedynym Polakiem, który został uhonorowany tytułem Człowiek Roku był Lech Wałęsa. Tytuł przyznawany przez tygodnik "Time" otrzymał w 1981 roku.
Papież Franciszek
Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany na 266. następcę świętego Piotra drugiego dnia konklawe, 13 marca 2013 roku. Przyjął imię Franciszek.

Franciszek jest pierwszym papieżem z kontynentu amerykańskiego, a także pierwszym spoza Europy od czasu papieża Grzegorza III (pontyfikat 731-741). Jest również pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym zakonnikiem od czasu papieża Grzegorza XVI (pontyfikat 1831-1846).

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Studiował w seminarium w Villa Devoto koło Buenos Aires. Nauki humanistyczne zgłębiał w nowicjacie w Chile, a w Colegio Maximo San José w San Miguel koło Buenos Aires obronił licencjat z filozofii, studiował także literaturę, psychologię oraz teologię.

Święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969 roku, a ostatnią profesję złożył 22 kwietnia 1973. W 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires, a pięć lat później został promowany na arcybiskupa-koadiutora tej archidiecezji. Od 1998 pełnił funkcje m.in. Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Argentyny oraz wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny.
W lutym 2001 roku Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając tytuł prezbitera S. Roberto Bellarmino. Kardynała Bergoglio wymieniano w gronie tzw. papabile, czyli potencjalnych faworytów do następstwa po zmarłym w kwietniu 2005 roku Janie Pawle II. W latach 2005-2011 był przyszły papież przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, Wikipedia, kk

''