Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Izabela Zabłocka 30.12.2013

"Człowiek, który chciał zatrzymać Holokaust" - Łódź szykuje się do obchodów Roku Karskiego

Modernizacja wystawy Gabinet Jana Karskiego, lekcje muzealne, konkurs międzyszkolny, gra miejska, panel dyskusyjny - to tylko niektóre wydarzenia, jakie planuje zorganizować w przyszłym roku Muzeum Miasta Łodzi w ramach obchodów Roku Karskiego.
Jan KarskiJan KarskiWikipedia, lic. CC/E. Thomas Wood

W przyszłym roku przypada setna rocznica urodzin legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Na początku grudnia Sejm postanowił, że rok 2014 będzie Rokiem Jana Karskiego.

W Muzeum Miasta Łodzi znajduje się gabinet Karskiego, który powstał w 1999 roku. Można tam znaleźć jego rodzinne fotografie, korespondencję, dyplomy przyznawane przez prestiżowe uczelnie, medale, obrazy, publikacje, rzeczy osobiste oraz odznaczenia, w tym Order Orła Białego, Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, a także Prezydencki Medal Wolności pośmiertnie przyznany przez prezydenta USA Baracka Obamę.

Jak informują pracownicy muzeum, w roku 2014 planowana jest "modernizacja gabinetu". Wyeksponowane mają być wątki związane z łódzkim okresem życia Karskiego. Pojawią się dodatkowe materiały archiwalne i audiowizualne, m.in. wspomnienia z lat młodości. Przedstawione mają też być zagadnienia związane z jego działalnością kurierską w czasie II wojny światowej oraz amerykańskim rozdziałem w jego życiu.

Muzealnicy zapewniają, że największym walorem nowej aranżacji gabinetu pozostanie nadal kolekcja memorabiliów obejmująca ponad sto obiektów o dużej wartości historycznej. Wystawie będzie towarzyszył katalog zbiorów.

Ławeczka
Ławeczka Jana Karskiego w Łodzi / wikipedia

 

W ramach Roku Karskiego łódzkie muzeum planuje kontynuację interdyscyplinarnego projektu edukacyjnego Jan Karski - powrót bohatera. Ma on na celu popularyzację postaci, dokonań i przesłania emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego w kontekście wielokulturowego i wielonarodowościowego dziedzictwa Łodzi - jego rodzinnego miasta. Ma być on jednak zmodyfikowany w oparciu o nowe materiały. Program obejmuje: lekcje muzealne, warsztaty muzealne, konkurs międzyszkolny, cykl otwartych spotkań tematycznych, grę miejską opartą na fragmentach życiorysu Karskiego.

Realizowany nadal będzie Tydzień Kuriera, w trakcie którego podsumowana zostanie współpraca muzeum z łódzkimi szkołami i zakończy się finałem międzyszkolnego konkursu poświęconego postaci Jana Karskiego. Planowana jest wówczas m.in. organizacja turnieju szachowego i innych interaktywnych gier i zabaw.

Serwis historyczny Polskiego Radia. Czytaj więcej >>>

Jan Karski - w rzeczywistości Jan Kozielewski - urodził się 24 czerwca 1914 r. w Łodzi. W czasie II wojny światowej zasłynął jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o zagładzie Żydów. W Anglii spotkał się m.in. z ministrem spraw zagranicznych umienia, że priorytetem aliantów jest zwycięstwo nad III Rzeszą, a nie ratowanie Żydów.

W 1998 roku izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. Jan Karski zmarł 13 lipca 2000 r. w wieku 86 lat.

>>>>>>>>>JAN KARSKI W RADIACH WOLNOŚCI>>>>>>>>>>

PAP/iz