Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 07.01.2014

Po wypadku tramwaju w Łodzi MPK wprowadza obowiązkowe badania trzeźwości kierowców

To odpowiedź kierownictwa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego na wypadek spowodowany przez motorniczego, prowadzącego tramwaj pod wpływem alkoholu.
Wypadek w ŁodziWypadek w ŁodziPAP/Grzegorz Michałowski

Jak zapowiedział w TVP Info prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) w Łodzi Zbigniew Papierski, od wtorku wszyscy pracownicy będą obowiązkowo badani pod kątem trzeźwości. - Kontrole będą miały miejsce zarówno w zajezdni, jak i na terenie miasta - dodał. Do tej pory takie  badania były prowadzone wyłącznie w przypadku podejrzenia nietrzeźwości.
Wprowadzenia takich kontroli domagała się prezydent Łodzi w poniedziałkowym wpisie na Twitterze.

fot.Fot. Twitter

Prokuratura Rejonowa Łódź-Polesie wyjaśnia okoliczności poniedziałkowego wypadku drogowego z udziałem tramwaju, w wyniku którego śmierć poniosły dwie osoby, a dwie zostały ranne . Zdarzenie miało miejsce na ul. Piotrkowskiej w rejonie ul. Radwańskiej i Brzeźnej. Tramwaj linii 16 jadący w kierunku centrum, nie zatrzymał się na przystanku i wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Na przejściu dla pieszych potrącił trzy kobiety, dwie z nich poniosły śmierć na miejscu, jedna w stanie ciężkim została przewieziona do szpitala. Dodatkowo tramwaj uderzył także w jadącego prawidłowo opla, którego kierowca także został hospitalizowany. Opel uderzył jeszcze w inne auto.

W związku z wypadkiem zatrzymany został motorniczy tramwaju, który jak się okazało kierował pojazdem mając w organizmie ponad 1,2 promila alkoholu. Mężczyzna zostanie przesłuchany najprawdopodobniej we wtorek, a najpóźniej w środę. Za spowodowanie wypadku śmiertelnego po pijanemu grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania powiedział, że przeprowadzone są - z udziałem biegłego - oględziny tramwaju. Badany jest jego stan techniczny. Śledczy będą też m.in. ustalać, czy motorniczy przyszedł do pracy pod wpływem alkoholu, czy też pił alkohol w pracy. Ustalać też będą, dlaczego motorniczy nie zatrzymał pojazdu od razu.

Źródło: TVN24/x-news

Kopania dodał, że prokuratura weryfikować też będzie wersję zdarzenia podawaną przez niektórych świadków. Wynika z niej, że tramwaj przejechał skrzyżowanie na czerwonym świetle, następnie uderzył w opla, a samochód potrącił pieszych. - Ustalenie wersji wydarzeń będzie niezwykle ważne dla sprawy - dodał. Analizowany ma być też "wszelki dostępny monitoring" z tego miejsca.

Źródło: TVN24/x-news
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR/PAP/aj/kk