Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 07.01.2014

W Warszawie pożegnano dziennikarza Andrzeja Turskiego. "Zawsze go podziwiałem"

Andrzej Turski, znany dziennikarz radiowy i telewizyjny, zmarł 31 grudnia w wieku 70 lat.
Dziennikarz i prezenter telewizyjny Andrzej Turski.  Zdjęcie z 2010 rokuDziennikarz i prezenter telewizyjny Andrzej Turski. Zdjęcie z 2010 rokuPAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
  • Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR): pożegnanie Andrzeja Turskiego
  • Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski wspomina Andrzeja Turskiego (źr. IAR)
Czytaj także

Koledzy, współpracownicy i mieszkańcy Warszawy żegnali we wtorek Andrzeja Turskiego - wieloletniego dziennikarza Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W sanktuarium świętego Andrzeja Boboli na stołecznym Mokotowie odbyła się msza żałobna.

Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski mówi o zmarłym Andrzeju Turskim, że to mistrz w swoim zawodzie. Prezes Polskiego Radia w mowie pożegnalnej podczas uroczystości pogrzebowych dziennikarza podkreślił, że zawsze go podziwiał. - Niezależnie kiedy i na jakim stanowisku przyszło nam ze sobą pracować, zachwycałem się jego profesjonalizmem - powiedział Andrzej Siezieniewski. Kilkadziesiąt lat temu spotkali się w radiu, w trakcie pracy nad audycją "Radio Kurier”. Andrzej Turski był jej twórcą. Ostatnio rozmawiali przy okazji spotkań Rady Programowej Polskiego Radia. - I wtedy, i teraz, Andrzej był wierny sobie. Zawsze szanował słuchaczy - podkreślił Andrzej Siezieniewski. Prezes przypomniał, że to radio było pierwszą miłością Andrzeja Turskiego.

Pożegnanie
Pożegnanie Andrzeja Turskiego, fot. PAP/Jacek Turczyk

Ojciec Rafał Sztejka podkreślał dziennikarski profesjonalizm Turskiego. - Starał się być człowiekiem nieograniczonych kompetencji. Szukać prawdy i ją pokazywać. Nie zostawiać człowieka z niezliczoną ilością pytań ale starać się otwierać okna i drzwi, aby mógł on do tej prawdy dojść sam - powiedział o zmarłym o. Sztejka. Przypomniał także zamiłowania Turskiego do m.in. muzyki i wędkarstwa.

Prezes TVP Juliusz Braun powiedział, że Turski "był i pozostanie jedną z twarzy Telewizji Polskiej. Jedną z jej najważniejszych osobowości". Jak podkreślał "dzisiaj często hasłem dziennikarskim jest ”szybciej”. Andrzej Turski, jak myślę, miał inne zawołanie: ”mądrzej". - Starał się nam pokazać świat - dodał.

Andrzej Turski

Andrzej Turski urodził się 25 stycznia 1943 r. w Warszawie. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, następnie dziennikarstwo. Od 1968 r. pracował w Redakcji Młodzieżowej Polskiego Radia. W latach 1982-83 pełnił funkcję redaktora naczelnego Programu Trzeciego, później kierował także Programem Pierwszym. Współtworzył m.in. audycje "Radiokurier", "Sygnały dnia" i "W samo południe".

W 1987 r. Turski przeszedł do Telewizji Polskiej, gdzie pracował na stanowisku dyrektora i redaktora naczelnego TVP1. Prowadził m.in. programy: "7 dni świat" i "Panoramę"; był też jednym z autorów "Teleexpressu". Jego autorskim programem był "7 dni świat", przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia na świecie.  Od 1991 r. był wiceszefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Dziennikarz został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi. Ponadto był laureatem m.in. Super Wiktora (2006) i Wiktora w kategorii "dziennikarz roku" (2003, 2005). W 2005 roku został ogłoszony Mistrzem Mowy Polskiej w piątej edycji plebiscytu. Turski wchodził w skład kapituły Nagrody Polskiej Agencji Prasowej im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Zmarł 31 grudnia 2013 r. Od lat zmagał się z cukrzycą, przeszedł także długą walkę z chorobą nowotworową. Miał 70 lat.

Andrzej Turski zostanie pochowany w rodzinnym grobie w Słomczynie pod Warszawą.

(Wideo: źr. TVN24/x-news)

IAR/PAP/agkm