Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Izabela Zabłocka 13.01.2014

Wielka Brytania stawia na gaz łupkowy

Każdy lokalny samorząd, który wyda zezwolenie na wiercenia otrzyma 1% zysków z wydobycia i całość wpływów z podatku lokalnego wnoszonego przez firmy energetyczne - zamiast oddać państwu połowę. Takie zachęty przygotował brytyjski rząd
David CameronDavid CameronValsts kanceleja/ State Chancellery from Rīga, Latvija
Posłuchaj
  • Brytyjski premier David Cameron zachęca do eksploatacji gazu łupkowego-relacja z Londynu Grzegorza Drymera / IAR

- Gaz łupkowy jest ważny dla naszego kraju. Stworzy 74 tysiące miejsc pracy, ściągnie ponad 3 miliardy funtów inwestycji, da nam na przyszłość tańszą energię i zwiększy nasze bezpieczeństwo energetyczne - tłumaczył w poniedziałek we wszystkich, brytyjskich mediach premier David Cameron.

To posunięcie spotkało się z natychmiastowym potępieniem przez lobby przeciwników eksploatacji gazu łupkowego i metody szczelinowania. -To dowodzi, że rząd musi się uciec do nadzwyczajnych środków, aby przekonac ludzi do szczelinowania. I daje to lokalnym społecznościom na osłodę - powiedziała BBC rzeczniczka organizacji Friends of the Earth, Jane Thomas.

Szczelinowanie ma w Europie złą prasę. W Wielkiej Brytanii zmobilizowało opór lokalnej społeczności w hrabstwie Sussex, gdzie gdzie w zeszłym roku zaczęto prowadzić próbne odwierty. Protest został jednak rychło zdominowany przez przybyłych z zewnątrz działaczy ruchów ekologicznych i anarchistów, a potem zlikwidowany przez policję.

W poniedziałek francuski koncern energetyczny TOTAL zapowiedział, że zainwestuje 30 milionów funtów w wydobycie gazu łupkowego w Anglii. TOTAL zadeklarował zainteresowanie gazem łupkowym na Wyspach Brytyjskich jako pierwsza globalna firma naftowo-gazowa.

IAR/iz
''