Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 17.01.2014

Ustawa audiowizualna? Zdrojewski: prace wciąż trwają

Ministerialne prace nad projektem tzw. ustawy audiowizualnej wciąż nie są zakończone - poinformował na konferencji prasowej Bogdan Zdrojewski.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski chce, aby abonament RTV zastąpić opłatą audiowizualnąMinister kultury Bogdan Zdrojewski chce, aby abonament RTV zastąpić opłatą audiowizualnąPAP/Radek Pietruszka

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie chciał powiedzieć kiedy ustawa - kluczowa dla finansowania mediów publicznych - mogłaby wejść w życie. Na konferencji prasowej Bogdan Zdrojewski mówił, że chce mieć pewność, że projekt zyska akceptację w parlamencie. Z kolei wicepremier Elżbieta Bieńkowska - na tej samej konferencji - wyraziła nadzieję, że ustawa szybko wejdzie w życie. - Każdy cywilizowany kraj musi mieć media publiczne - podkreśliła.

Przewidziana w ustawie audiowizualnej opłata ma zastąpić obowiązujący teraz abonament radiowo-telewizyjny. Przepisy, nad którymi pracuje resort, mają pozwolić na lepszą ściągalność opłat i lepsze finansowanie misyjnej działalności nadawców.

Priorytety resortu kultury

Bogdan Zdrojewski przedstawił w piątek na spotkaniu z dziennikarzami priorytety działalności resortu w 2014 roku. Zakończenie inwestycji wartych 1,5 mld zł, reformy i ułatwienia w dostępie do kultury to najważniejsze zadania, które wyznacza sobie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w tym roku - zapowiedział Zdrojewski.

Zdrojewski powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej, że "rok 2014 będzie okresem bardzo dynamicznych zmian (...), wielu reform i dbałości o dziedzictwo kulturowe".  Jedną z reform wdrażanych w 2014 r. ma być rozpoczęty w styczniu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, na który w ciągu 6 lat przeznaczony zostanie 1 miliard złotych.

fot.
fot. PAP/Radek Pietruszka

Na początku września zakończy się reforma programowa przedmiotów artystycznych w szkołach powszechnych, co oznacza, że z początkiem roku szkolnego 2014/2015 muzyki i plastyki będą się uczyć wszyscy uczniowie podstawówek, gimnazjów i liceów ogólnokształcących, czyli prawie 4 mln dzieci i młodzieży.

Wraz z początkiem 2014 r. rozpoczęły się analizy, które mają doprowadzić do zmian w funkcjonowaniu systemu pomocowego dla twórców znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Ta reforma ma zaowocować "wielokrotnym zwiększeniem środków finansowych przeznaczanych na ten cel" - mówił minister.

W 2014 roku zostaną zakończone 23 inwestycje prowadzone przez resort kultury, o wartości 1,5 mld zł. Będą wśród nich: Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, którego otwarcie dla zwiedzających zaplanowano na 30 sierpnia, Gdański Teatr Szekspirowski (otwarcie na jesieni 2014), a także sala koncertowa Narodowej Symfonicznej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach (otwarcie 1 października).

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR/PAP/aj