Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 20.01.2014

Kaczyński: przyjdzie czas rozliczenia zwolenników komisji w sprawie WSI

Jarosław Kaczyński nie chce powołania sejmowej komisji śledczej badającej likwidację Wojskowych Służb Informacyjnych. Ci, którzy są za jej powołaniem, zdaniem prezesa, mają powiązania z WSI.
Jarosław Kaczyński ma nadzieję na rozliczenie zwolenników komisji w sprawie WSIJarosław Kaczyński ma nadzieję na rozliczenie zwolenników komisji w sprawie WSI PAP/Tomasz Gzell
Posłuchaj
  • Prezes PiS ma nadzieję, że nie dojdzie do powołania komisji śledczej w sprawie Antoniego Macierewicza. Jarosław Kaczyński uważa, że rozliczeni powinni być zwolennicy takiej komisji/IAR
Czytaj także

- Osoby, które będą powoływały komisję w sprawie "długiego ramienia Moskwy" same sobie dadzą świadectwo i mam nadzieję, że przyjdzie czas rozliczenia, ale nie likwidacji (WSI), tylko tych, którzy powołują takie komisje i tak bardzo są serdecznie związani z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi. Na pewno jest to sprawa do wyjaśnienia, ale w tym momencie jej się wyjaśnić nie da - powiedział szef PiS.

Złożenie wniosku o powołanie komisji śledczej w sprawie Antoniego Macierewicza, byłego likwidatora WSI, zapowiedział w ubiegłym tygodniu Twój Ruch. Miałaby ona zbadać jakość stanowienia prawa, pracę prokuratury i proces weryfikacji oficerów służb w okresie, gdy Macierewicz sprawował funkcję wiceministra obrony oraz szefa SKW.

Jarosław Kaczyński ma nadzieję, że komisja jednak nie powstanie, -  że znajomość analogii historycznych będzie też przesłanką negatywną i że w związku z tym ta sprawa za jakiś czas minie - mówił prezes.

Konsekwencje ujawnienia raportu w sprawie likwidacji WSI

W lutym 2007 roku prezydent Lech Kaczyński upublicznił sygnowany przez Macierewicza raport z weryfikacji WSI. PiS zarzucało tej służbie wiele nieprawidłowości, m.in. brak weryfikacji po upadku PRL, tolerowanie szpiegostwa na rzecz Rosji, udział w aferze FOZZ, nielegalny handel bronią. Na podstawie raportu wszczęto kilka śledztw w sprawie przestępstw WSI. Większość z nich umorzono. Osoby wymienione w raporcie jako agenci wytoczyły MON ponad 20 procesów. Ministerstwo przeprosiło już większość z nich, kwota wypłat z tego tytułu wyniosła 1,2 mln zł.

Sprawą ewentualnych nieprawidłowości przy tworzeniu raportu zajmowała się Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. Pod koniec grudnia 2013 roku poinformowała o umorzeniu śledztwa. "Gazeta Wyborcza" dotarła do uzasadnienia, w którym czytamy, że Macierewicz nie może odpowiadać za kłamstwa w raporcie WSI, bo za swoją pracę nie dostawał pensji, a publikując go, myślał, że pisze prawdę.

Projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej może być wniesiony przez Prezydium Sejmu lub co najmniej 46 posłów (w skład klubu Twojego Ruchu wchodzi 36 posłów). Komisję powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład osobowy Sejm bezwzględną większością głosów. W skład komisji może wchodzić do 11 członków. Skład komisji powinien odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności.

IAR/PAP