Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 21.01.2014

Rząd zdecydował o konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego

Podczas posiedzenia rząd postanowił o wniesieniu udziałów 12 spółek należących do Skarbu Państwa do tworzonej spółki Polska Grupa Zbrojeniowa SA.
Rzad dokonał konsolidacji przemysłu obronnego. Czwarty od lewej szef MON Tomasz Siemoniak. Na pierwszym planie wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska.Rzad dokonał konsolidacji przemysłu obronnego. Czwarty od lewej szef MON Tomasz Siemoniak. Na pierwszym planie wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska.PAP/EPA/Radek Pietruszka

Zgodnie z decyzją w zamian Skarb Państwa obejmie akcje w podwyższonym kapitale tworzonej spółki.

Decyzja, która dotyczyła 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych podlegających MON i Huty Stalowa Wola wpisuje się w ogłoszoną we wrześniu zeszłego roku koncepcję konsolidacji polskiego przemysłu obronnego. Zgodnie z planami konsolidacyjnymi wszystkie zakłady państwowe z sektora zbrojeniowego mają docelowo wejść w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. Zarejestrowana w grudniu zeszłego roku

PGZ finalnie ma liczyć ok. 30 podmiotów i będzie podlegać ministrowi skarbu. W jej skład mają w najbliższym czasie wejść również: Centrum Techniki Morskiej, spółki wchodzące w skład Polskiego Holdingu Obronnego (dawna Grupa Bumar) oraz spółki nadzorowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Czytaj także <<<Czy polskie firmy uzbroją polskie wojsko?>>>

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej minister obrony narodowej przekonywał, że powstanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej uporządkuje sytuację na krajowym rynku zbrojeniowym.

- Konsolidacja przemysłu obronnego jest konieczna, aby realizować wielkie zamówienia zbrojeniowe - mówił minister Siemoniak. Dodał, że celem konsolidacji jest także zwiększenie konkurencyjności polskiego sektora zbrojeniowego na rynkach światowych zdominowanych przez duże koncerny.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

mc