Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 23.01.2014

Szef MON: komisja ds. Macierewicza mogłaby zagrażać bezpieczeństwu państwa

- Jestem ostrożny wobec pomysłu powołania komisji śledczej ds. działań Antoniego Macierewicza. Nie można wykluczyć, że jej powołanie wpłynęłoby negatywnie na bezpieczeństwo państwa - powiedział Tomasz Siemoniak.
Tomasz SiemoniakTomasz Siemoniaklublin.com.pl/Ryszard Hołubowicz

Szef MON ocenił, że z punktu widzenia służb specjalnych rok 2006 "to jest prawie, że wczoraj", więc ostrożnie podchodzi do pomysłu powołania takiej komisji. - Uważam, że z punktu widzenia wpływu na bezpieczeństwo państwa trzeba go rozważać, a nie z punktu widzenia jakiegoś doraźnego sukcesu czy doraźnego show - powiedział.
Za likwidacją WSI, przeciwko publikacji raportu
Szef MON podkreślił, że w 2006 r. sam zagłosowałby za likwidacją Wojskowych Służb Informacyjnych, ale nie za publikacją raportu z ich likwidacji. Oceniając raport, powiedział, że "nikt w najczarniejszych snach nie mógł przewidzieć", że znajdą się w nim "sensacje i niesprawdzone wiadomości".

Raport z likwidacji WSI - czytaj więcej >>>
Pytany w RMF o sprawę tłumaczenia raportu na język rosyjski Siemoniak powiedział, że została ona zbadana, a stosowna informacja zostanie przedstawiona sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Informację taką otrzymał już premier.

>>> Pitera: komisja śledcza ws. Macierewicza jest bez sensu >>>
- Można oceniać zasadność tego działania, można się zastanawiać, dlaczego tego tłumaczenia nie ma w naszych służbach, natomiast raport był w momencie podania do tłumaczenia jawny. Oczywiście, można się zastanawiać, czy akurat było to działanie racjonalne, czy nieracjonalne, ale nie ma w tym jakiejś wielkiej sensacji - powiedział.
Biernacki krytykuje Seremeta

Z kolei minister sprawiedliwości Marek Biernacki powiedział w radiowej Jedynce, że jest "troszeczkę zbulwersowany" ostatnią wypowiedzią prokuratora generalnego. Tłumacząc decyzję Prokuratury Apelacyjnej o umorzeniu śledztwa ws. Macierewicza Andrzej Seremet powiedział, że komisja weryfikacyjna była organem państwowym, ale jej szef, Macierewicz, nie był w niej zatrudniony, wobec czego nie był funkcjonariuszem publicznym.

>>> Janusz Palikot: jest klimat dla komisji śledczej ws. likwidacji WSI >>>
Biernacki zwrócił uwagę, że odwrotnie sprawę tę interpretują sądy cywilne.
- Prokurator generalny i prokuratorzy nie powinni kontestować orzeczeń sądów. A to jest w jakiś sposób kontestacja orzeczeń sądów i szeregu prawomocnych wyroków - ocenił szef MS.
Twój Ruch nie odpuszcza
Złożenie wniosku o powołanie komisji śledczej ds. działań Macierewicza jako wiceministra obrony i szefa SKW zapowiedział Twój Ruch. Według TR komisja śledcza miałaby zbadać jakość stanowienia prawa, pracę prokuratury, proces weryfikacji oficerów służb w okresie, gdy Macierewicz sprawował funkcję wiceministra obrony (m.in. kierował komisją weryfikacyjną dla żołnierzy WSI) oraz szefa SKW.
Premier nie podjął decyzji

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że nie podjął jeszcze decyzji ws. wniosku o komisję śledczą ds. działań Macierewicza. Zaznaczył przy tym, że na pewno nie dopuści, "by tego typu przedsięwzięcie osłabiło państwo polskie".

Kilka dni temu "Rzeczpospolita pisała, że posłowie PO sondują polityków TR, SLD oraz PSL w sprawie poparcia dla swojego pomysłu na komisję, która ma rozliczyć likwidatora WSI Antoniego Macierewicza, dziś wiceprezesa PiS.

Z informacji "Rz" wynika, że dla Platformy kluczowe jest dowiedzenie, że zaniedbania członków Komisji Weryfikacyjnej WSI doprowadziły Skarb Państwa do finansowych strat z tego wynikłych.

pp/IAR/PAP