Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 23.01.2014

Republika Środkowej Afryki: napad na polskie misje

Rebelianci ostrzelali z broni maszynowej budynki w trzech miejscowościach, w których pracują misjonarze zakonu kapucynów.
Mieszkańcy wiosek schronili się przez rebeliantami w budynkach misji. Teraz wszyscy uciekli do buszuMieszkańcy wiosek schronili się przez rebeliantami w budynkach misji. Teraz wszyscy uciekli do buszuzakonnik Benedykt Pączka

W niebezpieczeństwie są też siostry ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza, które również pracują w tym kraju.

Jak powiedział brat Tomasz Grabiec, prezes Fundacji Kapucyni i Misje, zakonnicy zostali zmuszeni do ucieczki. - Bracia ukrywają się buszu, ale są cali i zdrowi.  Podejmujemy próby, aby w tym miejscu ulokować przynajmniej paru żołnierzy - dodał.

Napastnicy to rebelianci z Czadu i Sudanu, którzy od ponad roku okupują Republikę Środkowej Afryki. To wojska byłej koalicji, które po wyborze nowej prezydent tego kraju zaczęły wycofywać się ze stolicy - wyjaśnia brat Tomasz Grabiec. - Nie otrzymują żołdu, a więc nagrodą jest to, co sobie wezmą - dodał.

Mieszkańcy
Mieszkańcy wiosek schronili się w budynkach misji fot. zakonnik Benedykt Pączka

Rebelianci zrabowali wyposażenie misji, w tym samochody, elektronikę, a nawet ubrania. W wioskach rozbili swoje obozowiska. W wyniku ostrzałów rannych zostało kilku mieszkańców. Większość miejscowej ludności schroniła się w misjach prowadzonych przez kapucynów, jednak potem razem z misjonarzami musieli uciekać do buszu.

Koszmar w Afryce

Według Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji natychmiastowej pomocy potrzebują 33 tysiące obcokrajowców przebywających w Republiki Środkowoafrykańskiej

Według świadków, panują tam tragiczne warunki bytowe i sanitarne. O pomoc swoje ambasady poprosiło w sumie ponad 60 tysięcy osób.

Obecnie w kraju z misją pokojową przebywa około 4 tysięcy żołnierzy Unii Afrykańskiej oraz 1600 żołnierzy francuskich. Mają ich wesprzeć polscy wojskowi. Do Republiki Środkowoafrykańskiej poleci około 50  żołnierzy do wsparcia logistycznego i technicznego, a także obsługi polskiego samolotu Hercules C-130. Maszyna ma rozpocząć działania od 1 lutego 2014 roku.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

IAR/to

''